Odszkodowanie za gazociąg trzeba należycie udowodnić

Odszkodowanie za gazociąg trzeba należycie udowodnić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żądanie od firmy energetycznej czy gazowniczej odszkodowania za przebiegające pod działką instalacje musi być należycie udowodnione - orzekł w piątek Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie nie będzie odszkodowania, nawet gdyby roszczenie było zasadne.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy z Podlasia, który żądał odszkodowania od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W 1995 r. kupił od Instytutu Energetyki działkę w Białymstoku, na której potem prowadził działalność gospodarczą. Pod gruntem przebiegał gazociąg wybudowany w połowie lat 70., należący obecnie do PGNiG.

Po około 10 latach firma przedsiębiorcy zbankrutowała, a mężczyzna zażądał od PGNiG odszkodowania w wysokości 320 tys. zł za bezumowne korzystanie z gruntu. Gdy go nie uzyskał, wniósł pozew do sądu.

Sąd I instancji uznał wprawdzie zasadność roszczenia, ale jednocześnie stwierdził, że przedsiębiorca w żaden sposób nie udowodnił wysokości szkody - nie wnosił o powołanie biegłych, nie przedłożył żadnych innych dowodów, które miałyby wykazywać, że należy mu się 320 tys. zł za przebiegający pod jego działką gazociąg.

Wyrok ten podtrzymał sąd II instancji, oddalając apelację mężczyzny.

Przedsiębiorca uznał wyroki za niesłuszne i skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. W skardze jego pełnomocnik podkreślał, że mężczyzna w sądach I i II instancji występował bez adwokata czy radcy prawnego i z tego powodu nie mógł poradzić sobie w postępowaniu sądowym, a od sądów nie uzyskał wsparcia w tym zakresie.

W piątek Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną (sygn. I CSK 495/12). Uznał, że sądy prawidłowo oddaliły powództwo przedsiębiorcy, skoro nie uzasadnił on należycie wysokości odszkodowania wskazanej w pozwie.

SN nie zgodził się też z zarzutem, że sądy powinny były wziąć pod uwagę fakt, iż przedsiębiorca występował bez pełnomocnika. Wsparcie sądu w takiej sytuacji mogłoby być naruszeniem zasady równości stron w procesie cywilnym - uznał SN.

"Trudno zakładać, że osoba, prowadząca działalność gospodarczą byłaby aż tak nieporadna, że musiałaby korzystać ze wsparcia sądu, tak więc zarzuty procesowe są mocno przesadzone" - powiedział sędzia Krzysztof Pietrzykowski w ustnym uzasadnieniu wyroku. Dodał, że przedsiębiorca powinien wiedzieć, że lepiej będzie funkcjonować w procesie z pomocą profesjonalnego pełnomocnika.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odszkodowanie za gazociąg trzeba należycie udowodnić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!