XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Oettinger chce szybkiego wznowienia rozmów ws. gazu

Oettinger chce szybkiego wznowienia rozmów ws. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zabiega o wznowienie przed połową lipca rozmów UE, Rosji i Ukrainy w sprawie gazu, ale - jak powiedział we wtorek w wywiadzie dla Reutersa - rozlew krwi na Ukrainie w czasie weekendu utrudnił mu to zadanie.

Rosyjski Gazprom przerwał w poniedziałek dostawy gazu na Ukrainę; nad ranem tego dnia załamały się rozmowy między Komisją Europejską, Kijowem i Moskwą.

"Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w delikatnej sytuacji. Jest czerwiec, więc sprawa nie jest dziś rzeczywiście pilna, ale (...) jest moją ambicją wykorzystanie tego letniego czasu (do rozwiązania kryzysu)" - powiedział Oettinger, główny unijny negocjator w sporze o cenę gazu między Rosją a Ukrainą.

Komisarz wskazał, że nikt nie może sobie pozwolić na czekanie latami na międzynarodowy arbitraż w Sztokholmie, gdzie Rosja i Ukraina domagają się od siebie nawzajem miliardów dolarów. Zapowiedział, że w najbliższych dniach zwróci się do Ukrainy o podjęcie próby zaaranżowania rozmów dwustronnych w przyszłym tygodniu. Następnie zamierza rozmawiać z Rosją, chcąc zaaranżować kolejną rundę rozmów trójstronnych przed połową lipca.

Reuters odnotowuje, że Kijów i Moskwa obwiniają się nawzajem o fiasko prób uzgodnienia ceny przyszłych dostaw gazu i każda ze stron odmawia zrezygnowania ze swego stanowiska.

Według Gazpromu zadłużenie Ukrainy za dostarczony gaz wynosi 4,458 mld dolarów: 1,451 USD za listopad-grudzień 2013 roku i 3,007 mld USD za kwiecień-maj 2014 roku. W poniedziałek Gazprom poinformował o przejściu na system przedpłat w dostawach gazu na Ukrainę z powodu nieuregulowania w terminie przez stronę ukraińską długów za odebrany surowiec.

Nawiązując do rozmów, które załamały się w poniedziałek nad ranem, Oettinger powiedział, że pod koniec uznał, iż Rosja "nie myślała o tym, żeby okazać trochę więcej elastyczności".

Zaproponowane przez niego rozwiązanie kompromisowe przewidywało wprowadzenie "widełek cenowych" dla Ukrainy. W sezonie letnim kraj ten płaciłby 300 USD lub kilka dolarów więcej za 1000 metrów sześciennych gazu, a w okresie zimowym - 385 USD. Oettinger zaproponował również, by Kijów w poniedziałek uregulował połowę blisko 2-miliardowego długu za 2013 rok, a drugą połowę spłaciłby do końca 2014 roku w sześciu ratach. Rosja odrzuciła jednak tę propozycję.

W sobotę w Ługańsku na wschodzie Ukrainy 49 osób zginęło w zestrzelonym przez prorosyjskich separatystów samolocie transportowym. Niedziela była na Ukrainie dniem żałoby narodowej. Tego dnia ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że 50 prorosyjskich bojowników zginęło, a 150 zostało rannych w wyniku uderzenia lotnictwa na pozycje separatystów w Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger chce szybkiego wznowienia rozmów ws. gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!