Około 35 mln m sześc. gazu nie odebrano z gazociągu jamalskiego

Około 35 mln m sześc. gazu nie odebrano z gazociągu jamalskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Między środą a piątkiem rano Polska nie odebrała z gazociągu jamalskiego ok. 35 mln m sześc. gazu - wynika z danych, publikowanych przez Gaz-System. Pobór wstrzymano z powodu pojawienia się gazu złej jakości. Ubytek uzupełniono z magazynu gazu w Mogilnie.

Zgodnie z danymi polskiego operatora systemu przesyłowego, w ostatnich dniach, do poniedziałku włącznie Polska pobierała z gazociągu jamalskiego 15,6 mln m sześc. gazu dziennie. We wtorek ilość ta spadła do 12,2 mln, a w środę - kiedy to Gaz-System poinformował o wstrzymaniu poboru - do zaledwie 7 tys. m sześc. W czwartek odbiór gazu spadł praktycznie do zera. W piątek Gaz-System poinformował, że od godz. 6 rano, czyli od początku tzw. doby gazowej pobór wznowiono. W ramach kontraktu jamalskiego PGNiG odbiera gaz głównie z gazociągu jamalskiego oraz z połączenia z Ukrainą w Drozdowiczach. Ta druga trasa dostaw przez cały czas działała normalnie.

W porównaniu do poziomu odbioru z ostatniego okresu, między wtorkiem a piątkiem rano Polska nie odebrała z jamalskiej rury ok. 35 mln m sześc. paliwa. Po wykryciu przekraczającej normy ilości wody w jamalskiej rurze i wstrzymaniu odbioru, Gaz-System uruchomił pobór z magazynu w Mogilnie. To tzw. kawerna solna, która pozwala szybko wtłaczać i odbierać zmagazynowany gaz. Już we wtorek z Mogilna popłynęło do polskiego systemu prawie 4 mln m sześc. gazu, z nadwyżką uzupełniając niedobór. W środę z magazynu pobrano nieco więcej niż wynoszą dzienne dostawy gazociągiem jamalskim - niemal 16 mln m sześc., a w czwartek jeszcze więcej - 16,5 mln. W sumie do piątku rano z magazynu pobrano ok. 36 mln m sześc. gazu.

Cała operacja wstrzymała gromadzenie w Mogilnie zapasów na sezon zimowy. O ile między poniedziałkiem a czwartkiem ubiegłego tygodnia do magazynu tego trafiło ok. 24 mln m sześc. gazu, to w tym tygodniu były to śladowe ilości.

W czwartek prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślał, że jeżeli przerwa w dostawach potrwa dłużej niż do piątku rano, to może zakłócić cykl napełniania magazynów na zimę. Chodzi tu o magazyny na południu Polski, które znajdują się w sczerpanych złożach gazu i wymagają specjalnej sekwencji eksploatacji. Napełnianie jest stosunkowo powolne i trwa praktycznie cały sezon letni, a odbiór następuje w zimie. Z danych Gaz-Systemu wynika, że nie doszło jednak do zakłócenia sekwencji napełniania. Między poniedziałkiem a czwartkiem do magazynów tych trafiło prawie 28 mln m sześc. gazu, nawet więcej niż w tym samym okresie zeszłego tygodnia, kiedy to zatłoczono 24 mln m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Około 35 mln m sześc. gazu nie odebrano z gazociągu jamalskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!