Oświadczenie GAZ- SYSTEM S.A. w związku z artykułem w „Pulsie Biznesu” z dnia 19 września 2012 r.

Oświadczenie GAZ- SYSTEM S.A. w związku z artykułem w „Pulsie Biznesu” z dnia 19 września 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W związku z artykułem „Turecki ukłon Gaz-Systemu”, który ukazał się w „Pulsie Biznesu” 19 września 2012 r. spółka informuje, że:

1. Firma Borusan Mannesmann dostarcza rury zgodnie z warunkami umowy podpisanej z GAZ-SYSTEM S.A. i wymogami zamówienia określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) oraz normami technicznymi. Zidentyfikowane rysy i otarcia nie obniżają jakości rur, co wykazały przeprowadzone przez GAZ-SYSTEM S.A. testy.


2. Aby w pełni zadbać o interes spółki i zapewnienie jakości otrzymywanych rur, zgodnie z SIWZ i umową, przewidziano w kontrakcie procedurę kontroli dostawcy. Każda dostawa rur odbierana jest w imieniu GAZ-SYSTEM S.A. przez inspektorów z firmy Bureau Veritas Polska Sp. z o.o., którzy oceniają stan izolacji rur w momencie ich odbioru na placu składowym. Nie jest nam znany ani jeden przypadek, w którym rury byłyby odbierane bez udziału inspektora Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. i aby protokoły podpisywał inspektor Bureau Veritas Polska Sp. z o.o., który nie brał udziału w odbiorze rur w miejscu dostawy. GAZ-SYSTEM S.A. weryfikował tę informację w firmie Bureau Veritas Polska Sp. z o.o., która potwierdziła, że taki przypadek nie miał miejsca.


3. W czasie odbioru pierwszej partii rur składowanych w Koszalinie stwierdzono, że na dostarczonych rurach występują nieudokumentowane naprawy. GAZ-SYSTEM S.A. został o tym poinformowany przez Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. e-mailem w dniu 14 czerwca br. W wyniku tej informacji wstrzymano odbiór rur i podjęto działania w celu wyjaśnienia sprawy. Przedstawiciele GAZ-SYSTEM S.A. wizytowali miejsce składowania rur w Koszalinie w dniu 21 czerwca br. W spotkaniu tym na placu składowym uczestniczyli przedstawiciele dostawcy rur Borusan Mannesmann, inspektorzy Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. oraz przedstawiciele wykonawcy ZRUG Zabrze. Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. poinformował nas, że około 400 rur (stanowi to ok. 2,5 proc. zamówienia zgodnie z którym dostawca ma dostarczyć w sumie 16 tys. rur) posiada nieudokumentowane naprawy uszkodzeń wierzchniej warstwy izolacji. Dostawca wyjaśnił, że ślady te powstały w wyniku nałożenia polietylenu w celu usunięcia nieciągłości izolacji w postaci rys i otarć, powstałych w wyniku przeładunku. Informowaliśmy o tym autora artykułu 23 lipca br.


4. 30 lipca br. inspektorzy Bureau Veritas Polska Sp. z o.o i eksperci z GAZ-SYSTEM S.A. dokonali dokładnych badań tej partii rur. Badaniom poddano miejsca, w których zostały usunięte niedoskonałości izolacji zewnętrznej poprzez naniesienie warstwy polietylenu potraktowane przez inspektorów Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. jako nieudokumentowane naprawy. Inspektorzy wytypowali 22 miejsca, na których zostało przeprowadzone badanie przyczepności izolacji. Przeprowadzone testy wykazały, że nie były to uszkodzenia izolacji wymagające naprawy. Badania potwierdziły, że dostarczone rury w pełni spełniają wymagania określone w SIWZ. Przyczepność izolacji w tych miejscach wielokrotnie przewyższa wymagania ze specyfikacji, a odsłonięty przekrój zawsze posiadał warstwę epoxydu, koopolimeru oraz zewnętrzną polietylenu. We wszystkich wypadkach naprawa nie sięgała warstwy epoxydu i uszkodzenia były powierzchniowe w zewnętrznej warstwie polietylenu. Tym samym stwierdzone ślady nałożenia polietylenu na wierzchnią warstwę izolacji nie zostały zakwalifikowane jako naprawy. Informacje te przekazane zostały autorowi artykułu 2 sierpnia br.

5. Nie mają żadnych podstaw informacje, że firma Borusan Mannesmann jest traktowana w sposób uprzywilejowany. Jak wynika z powyżej opisanych faktów, firma poddawana jest kontroli i podobnie jak inni dostawcy musi przestrzegać restrykcyjnych zapisów umów i wymagań SIWZ.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,8 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2000 osób. GAZ-SYSTEM S.A. jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A. powołanej w celu budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji poprzez infrastrukturę przesyłową krajów Europy Środkowej.

W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia oraz tłocznię w Goleniowie i Jarosławiu. Firma uruchomiła również nowe polsko-czeskie połączenie umożliwiające przesył około 0,5 mld m3 gazu rocznie. GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowywał także gazociągi na Dolnym Śląsku w celu umożliwienia odbioru większych ilości gazu z kierunku zachodniego. Przepustowość punktu Lasów na granicy polsko-niemieckiej wynosi obecnie 1,5 mld m3 rocznie (wcześniej było to 0,9 mld m3 rocznie).

Inwestycje zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A. w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwość importu do Polski ponad 3,3 mld m3 gazu rocznie z nowych źródeł (ok. 30% obecnie realizowanego importu).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oświadczenie GAZ- SYSTEM S.A. w związku z artykułem w „Pulsie Biznesu” z dnia 19 września 2012 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!