Pawlak: dostawy gazu do Polski odbywają się bez przeszkód

Pawlak: dostawy gazu do Polski odbywają się bez przeszkód
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak (PSL) zapewnił w środę, że dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego odbywają się bez przeszkód.

- Jeżeli chodzi o Polskę, dostawy w ramach kontraktu długoterminowego, jamalskiego, który jest do 2022 r. i obejmuje osiem miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, odbywają się bez przeszkód - powiedział Pawlak w Sygnałach Dnia.

Tymczasem Gaz-System poinformował, że dostawy gazu do Polski przez Ukrainę w punkcie odbiorczym w Drozdowiczach zostały całkowicie wstrzymane.

Wicepremier poinformował również, że cena, po jakiej Polska kupuje gaz z Rosji jest jasna, ponieważ określa się ją w relacji do ceny ropy naftowej. - Cena gazu jest liczona - w pewnym uproszczeniu rzecz ujmując - w ten sposób, że cena gazu w okresie poprzednim, razy proporcja: aktualna cena ropy do ceny w poprzednim okresie i wtedy dajemy bardzo jasną formułę cenową i nie ma problemów, nie ma kłótni o cenę - wyjaśnił Pawlak.

Według jego informacji, Unia Europejska kładzie nacisk na przejrzystość w relacjach między Rosją a Ukrainą. Po podobnym do obecnego konflikcie gazowym w 2006 r. Unia zaproponowała zainstalowanie urządzeń pomiarowych na granicy pomiędzy Ukrainą i Rosją. - Okazało się, że obie strony były, tak powiedzmy umiarkowanie, zainteresowane wprowadzeniem przejrzystości i do dzisiaj tych urządzeń pomiarowych nie ma - powiedział Pawlak.

- Prezydencja czeska chciała to wprowadzić do konkluzji już na początku, ale zrezygnowano, ponieważ uznano, że ten pierwszy komunikat powinien być neutralny. W tej chwili, po rozmowach roboczych już wiadomo, że obie strony są teraz bardziej zainteresowane, żeby stworzyć przejrzyste relacje handlowe między krajami i są skłonne przyjąć tę propozycję unijną, żeby dokładnie opomiarować przesyły gazu - dodał wicepremier.

Jego zdaniem stworzyłoby to przejrzyste warunki do prowadzenia rosyjsko-ukraińskich negocjacji handlowych.

W środę rano ukraiński Naftohaz poinformował o całkowitym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy. Moskwa dostarcza państwom UE około jedną czwartą potrzebnego im gazu. W 80 proc. jest on tłoczony przez Ukrainę.

Rosja wstrzymała 1 stycznia dostawy gazu na Ukrainę, powołując się na brak porozumienia w sprawie cen za dostawy w bieżącym roku oraz zaległości w płatnościach ze strony Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!