XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak i rosyjski minister energetyki o rychłym podpisaniu umowy gazowej

Pawlak i rosyjski minister energetyki o rychłym podpisaniu umowy gazowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa gazowa z Polską może zostać podpisana w ciągu siedmiu, maksimum 10 dni - oświadczył w poniedziałek w Moskwie rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko, po rozmowach z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Pawlak oznajmił, iż spodziewa się, że polski rząd zatwierdzi porozumienie z Rosją na swoim wtorkowym posiedzeniu.

Szmatko i Pawlak spotkali się przy okazji rozpoczętego w poniedziałek w stolicy Rosji 5. Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego, dorocznego forum poświęconego problemom bezpieczeństwa energetycznego w świecie.

"Rozmawialiśmy o wszystkich aspektach rosyjsko-polskiej współpracy w sferze energetycznej. Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że protokoły do międzyrządowej umowy gazowej zostały uzgodnione. W najbliższych dniach procedury uzgadniania na szczeblu państwowym w obu krajach zostaną zakończone" - powiedział Szmatko. "Liczę, iż w ciągu siedmiu, maksimum 10 dni protokoły zostaną podpisane" - dodał.

Pawlak ze swej strony oświadczył, że w ciągu kilku dni wszystko zostanie sfinalizowane. "Jutro Rada Ministrów będzie formalnie akceptowała to porozumienie" - powiedział. "Porozumienie spełnia wszystkie uwarunkowania (Unii Europejskiej)" - zaznaczył.

"Najważniejsze, że gaz jest dostarczany do odbiorców, w tym przemysłowych. Chcę podziękować za to, że w oparciu o +słowo honoru+ transport gazu nie został zatrzymany" - powiedział polski wicepremier.

Szmatko przekazał, że rozmowy dotyczyły również rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie elektroenergetyki. "Pojawiła się też nowa sfera - węglowa" - zauważył, nie wdając się w szczegóły. Szef resortu energetyki Rosji podał także, iż wymieniono poglądy na perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Pawlak pytany, czy rozmawiał ze Szmatko o dostawach ropy naftowej do Polski, odparł, że z tego, co wie, "w dziedzinie dostaw ropy nie ma jakichś specjalnych problemów". "Orlen i Lotos mają podpisane długoterminowe umowy. Na rynku nie brakuje ropy. Nie sądzę, by tu był jakiś problem. Ropociąg +Przyjaźń+ funkcjonuje bez żadnych przeszkód" - wyliczył.

Pawlak poinformował, że o rafinerii PKN Orlen w Możejkach, na Litwie, też nie rozmawiano. "Rozmawialiśmy natomiast o pomysłach i problemach rosyjskich, jeśli chodzi o inwestycje w Polsce. Myślę, że będzie to ciekawy temat do dyskusji między prezydentem (Bronisławem) Komorowskim i prezydentem (Dmitrijem) Miedwiediewem na początku grudnia" - powiedział.

17 października w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską w sprawie zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz, co nastąpiło następnego dnia.

Rzeczniczka ds. energii w KE Marlene Holzner powiedziała w poniedziałek PAP, że Komisja Europejska nie może zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału pomiędzy Gaz-System a EuRoPol Gazem.

W środę pozytywną opinię o projekcie umowy między spółkami wydał Urząd Regulacji Energetyki (URE). Urząd badał dokument pod kątem zgodności z prawem polskim i unijnym.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, jeszcze w tym tygodniu władze Gaz-Systemu mają zatwierdzić umowę ws. przejęcia zarządzania gazociągu jamalskiego.

Rządy Polski i Rosji negocjowały dodatkowe dostawy gazu już od ub.r., ponieważ na początku 2009 roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo (RUE).

Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem gazociągu jamalskiego zgłosiła Komisja Europejska. Prawo UE wymaga, by operatorzy gazociągów tranzytowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu, tymczasem do tej pory operatorem Jamału był należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz. W związku z wątpliwościami KE, Polska wstrzymała podpisanie dokumentu.

Czytaj także: KE: sprawa polsko-rosyjskiej umowy gazowej nie jest zamknięta
Wicepremier o polsko-rosyjskiej umowie gazowej
W. Pawlak: nie grozi nam zimą kryzys gazowy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak i rosyjski minister energetyki o rychłym podpisaniu umowy gazowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!