Pawlak: możliwe przedłużenie tranzytu i niższa cena gazu

Pawlak: możliwe przedłużenie tranzytu i niższa cena gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porozumienie gazowe otwiera drogę do dalszych rozmów cenowych z Gazpromem - powiedział PAP wicepremier Waldemar Pawlak. Według niego możliwe jest przedłużenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę do 2045 r., jeśli będą temu sprzyjać m.in. regulacje unijne.

Piątkowe podpisanie umowy z Rosją wicepremier i minister gospodarki określił jako potrójny sukces - dla Polski, Rosji i UE. W jego opinii negocjacje porozumienia pomogły Unii Europejskiej wdrażać regulacje unijne w relacjach z Rosją. "Myślę też, że Rosjanie lepiej zrozumieli europejskie uwarunkowania i oczekiwania; to jest doświadczenie, które procentuje w tych trzech kierunkach" - zaznaczył.

Porozumienie dotyczy zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Ma to uzupełnić niedobory w dostawach po wyeliminowaniu na początku ub.r. z handlu gazem na Ukrainie spółki RosUkrEnergo. Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie w tej sprawie było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz w stronę Nimiec, zgłosiła Komisja Europejska. W związku z tym Polska zmieniła niektóre zapisy. KE domagała się wglądu do umowy przed podpisaniem porozumienia z Rosją.

Pawlak poinformował, że już po podpisaniu porozumienia rozmawiał z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem. "Przy tej okazji rozmawialiśmy z komisarzem także o umowie operatorskiej między Gaz-Systemem a EuRoPol Gazem - o tym, że wszystkie wymogi unijne są w niej respektowane" - powiedział. Dodał, że Oettinger wybiera się do Rosji 2 listopada, a do Polski 4 listopada i będzie okazja, żeby te sprawy bezpośrednio z nim omówić.

Zaznaczył, że w zakresie równego dostępu do infrastruktury przesyłowej zostały poczynione takie działania, które zapewniają w pełnym zakresie respektowanie prawa polskiego i unijnego, co potwierdził Urząd Regulacji Energetyki.

Pytany o ustalanie taryf przesyłowych i składanie wniosków do URE w tej sprawie (czy będzie to robił Gaz-System, czy EuRoPol Gaz) odparł, że drugi pakiet energetyczny (dotyczy liberalizacji unijnego rynku energetycznego - PAP) pozwala na to, by operator z właścicielem gazociągu podzielili się odpowiedzialnością i zakresem działania. "I to jest respektowane" - zaznaczył.

Pawlak poinformował, że w porozumieniu została zarysowana propozycja przedłużenia tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę do 2045 r. i wsparcie dla działań spółek, "aby tego typu porozumienie zostało zawarte".

W opinii wicepremiera to, czy tranzyt rzeczywiście zostanie przedłużony, zależy też od regulacji europejskich. "Jeśli one nie będą sprzyjały, to atrakcyjność alternatywnych dróg przesyłowych takich jak Nord Stream (podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec - PAP) będzie większa" - powiedział.

Wicepremier pozytywnie ocenił szanse Polski na obniżenie cen gazu w ramach całego kontraktu jamalskiego. "Dzięki temu, że na tych uzupełniających dostawach gazu +przećwiczyliśmy+ różne warianty, udało się wypracować obustronny korzystny mechanizm premiowania i obniżania ceny w zależności od ilości odebranego gazu" - powiedział Pawlak. Dodał, że jest to dobra podstawa do dyskusji o cenach na całym kontrakcie jamalskim.

Podkreślił, że alternatywne dostawy gazu, które uzyskamy w 2014 r. z terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu, będą o 30 proc. droższe od gazu z Gazpromu. "Wiadomo, że umowa podpisana w tej sprawie z Katarem na 20 lat do 2034 roku bazuje na podobnej formule cenowej opartej o cenę ropy, ale współczynnik (ceny ropy - PAP) jest inny" - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: możliwe przedłużenie tranzytu i niższa cena gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!