XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: Nabucco ma znaczenie dla południa Europy

Pawlak: Nabucco ma znaczenie dla południa Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt gazociągu Nabucco ma głównie znaczenie dla południowej Europy. Polska może z niego korzystać dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział na konferencji prasowej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W poniedziałek cztery kraje unijne - Bułgaria, Rumunia, Węgry i Austria - oraz Turcja podpisały w Ankarze umowę w sprawie budowy gazociągu Nabucco, który ma zmniejszyć zależność UE od Rosji. Jednym z możliwych punktów tranzytowych w tej inwestycji, której koszt szacowany jest na 7,9 mld euro, jest Gruzja razem z Irakiem, a także z Syrią.

Pawlak powiedział, że Nabuco ma głównie znaczenie dla południowej Europy, ale przez połączenie rurociągów gazowych - tzw. hub w Austrii i system przesyłowy przez Czechy - można wykorzystać ten projekt do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. "Nabucco nie jest projektem, który może rozwiązać wszystkie polskie problemy" - zaznaczył.

Według Pawlaka jeszcze w lipcu ma szansę zostać parafowana umowa międzyrządowa między Polską a Rosją na dostawy gazu do Polski rurociągiem jamalskim. Jej podpisanie mogłoby nastąpić we wrześniu - powiedział Pawlak. Dodał, że Nabucco jest inwestycją długoterminową i uzupełni dostawy gazu poprzez Turcję. "To ważny moment dla budowania zróżnicowanego rynku gazowego i bezpieczeństwa gazowego w Europie, ale nie jest to projekt, który będzie bezpośrednio oddziaływał na sytuację w Polsce" - zaznaczył.

Nabucco, projekt międzynarodowego konsorcjum z siedzibą w Wiedniu, ma od 2014 roku transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej, zmniejszając zależność Europy od surowca z Rosji. Planowana długość magistrali to 3,3 tys. kilometrów.

Za konkurencję dla tego przedsięwzięcia uważany jest rosyjski gazociąg South Stream, który ma dostarczać do Europy gaz z Rosji, biegnąc pod dnie Morza Czarnego, a potem przez kraje Europy Południowej. Rosja dostarcza ponad jedną czwartą europejskiego gazu, z czego 80 proc. przez Ukrainę.

Jednym z głównych dostawców dla Nabucco ma być Azerbejdżan. W poniedziałek gotowość dostarczania surowca zgłosiły Irak, Egipt i Syria, a w piątek wolę taką zadeklarował dysponujący dużymi złożami Turkmenistan. Trwa oczekiwanie na porozumienia z takimi krajami jak Kazachstan czy Uzbekistan.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: Nabucco ma znaczenie dla południa Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!