Pawlak: pewność dostaw gazu ważniejsza niż techniczna dywersyfikacja

Pawlak: pewność dostaw gazu ważniejsza niż techniczna dywersyfikacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ważniejsza od "technicznej dywersyfikacji" jest pewność dostaw gazu, która zwiększy się, jeśli Polska znajdzie się na szlaku tranzytu dużych ilości tego surowca ze Wschodu do Europy Zachodniej - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

"Dlatego mówimy o budowie m.in. drugiej nitki gazociągu Jamał, czy o projekcie Amber (lądowa kontrpropozycja dla biegnącego po dnie Bałtyku gazociągu Nord Streamu - PAP), które, gdyby zostały zrealizowane, zwiększałyby pewność dostaw gazu na nasz rynek w takim samym stopniu, jak terminal LNG" - powiedział w rozmowie z PAP Pawlak.

W środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało o podpisaniu z katarską firmą Qatargas umowy ramowej na dostawy gazu LNG do Polski: 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat od 2014 roku. Do tego czasu ma w Świnoujściu powstać gazoport odbierający skroplony gaz. LNG to flagowy projekt dywersyfikacyjny zapoczątkowany przez poprzedni rząd.

Z kolei druga nitka magistrali Jamał-Europa z Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę, to projekt z lat 90-tych. Miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream do Niemiec (po dnie Bałtyku, z ominięciem Polski - PAP) nie doszło do realizacji. Pierwszą nitką Jamału trafia do Polski ok. 7 mld m sześć. gazu z Rosji w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.

Pawlak pytany, czy ewentualne zwiększenie długoterminowych dostaw z Rosji nie koliduje z projektami dywersyfikacyjnymi, m.in. kontraktem z Katarem na dostawy LNG, odpowiedział, że w tym porównaniu, należy wziąć pod uwagę koszty gazu LNG. "Trzeba będzie jeszcze znaleźć odbiorców na ten gaz" - zaznaczył.

"Czas odejść od ideologicznych schematów i trzeba spojrzeć na te sprawy stojąc twardo na ziemi, można realizować rożne projekty, ale trzeba mieć konsumentów, którzy kupią towar" - dodał.

"W tej chwili obserwuje się zmniejszenie zużycia gazu w gospodarce europejskiej i polskiej, co wynika z recesji. W przemyśle nawozowym i chemicznym znacznie zmalała produkcja" - powiedział.

Jednak zdaniem Pawlaka, realizacja obu projektów dywersyfikacjnych (terminalu LNG oraz gazociągów Skanled i Baltic Pipe dostarczających do Polski gaz z Norwegii) i zwiększenie dostaw z Rosji nie musi oznaczać nadwyżki gazu na polskim rynku.

"Jeżeli cena ropy utrzyma się na poziomie ok. 50 dol za baryłkę, to cena gazu zejdzie do poziomu ok. 200 dol. za 1000 m sześć. Stanie się on wówczas tanim źródłem energii i być może chętnie wykorzystywanym, ale pod warunkiem że poprawi się koniunktura gospodarcza" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: pewność dostaw gazu ważniejsza niż techniczna dywersyfikacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!