XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: wstrzymywanie dostaw gazu nie wpłynie na jego cenę

Pawlak: wstrzymywanie dostaw gazu nie wpłynie na jego cenę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, wstrzymanie dostaw gazu do Polski przez spółkę RosUkrEnergo nie będzie miało wpływu na rynek gazu w naszym kraju.

O tym, że RosUkrEnergo nie realizuje dostaw gazu do Polski poinformowały w poniedziałek Gaz-System i PGNiG. Jak podała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska, RosUkrEnergo nie odpowiedziała na wezwanie PGNiG-u, by te dostawy wznowić.

Spółka RosUkrEnergo dostarczała nam ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

"Nie będzie to wpływało w żadnej mierze na rynek gazu w Polsce, ponieważ jest to nieduża część rynku gazu. Zasoby w magazynach, własne wydobycie i kontrakt jamalski pozwalają to zagospodarować. W tej chwili nie ma tutaj żadnego problemu, jeśli chodzi o rynek gazu" - powiedział w środę dziennikarzom szef resortu gospodarki.

"Będzie potrzebne szybkie rozwikłanie i znalezienie rozwiązania zastępczego, jeżeli chodzi o dostawy gazu. Będziemy podejmować działania na poziomie korporacji, czyli PGNiG i partnerów handlowych, a także na poziomie międzyrządowym" - zapowiedział Pawlak.

"Sytuacja wygląda tak, że firma RosUkrEnergo została wyeliminowana z obrotu prawnego przez porozumienia ukraińsko- rosyjskie. Firma miała prawo do tranzytu gazu przez Ukrainę; miała tam spore zasoby gazu w magazynach. W tej chwili PGNiG występuje formalnie i do RosUkrEnergo, i do Gazpromu, żeby tę sprawę na gruncie formalnym rozwikłać" - podkreślił wicepremier.

PGNiG chce z jednej strony wyegzekwować realizację kontraktu przez RosUkrEnergo, z drugiej poszukuje alternatywnego dostawcy.

"Podjęliśmy działania, które zapewnią alternatywną drogę pozyskiwania brakującego surowca, w ramach kontraktu z RosUkrEnergo" - powiedziała we wtorek PAP Zakrzewska. Pytana, czy PGNiG rozmawia z Gazpromem w sprawie uzupełnienia brakujących dostaw odpowiedziała: "Rozmowy prowadzimy z wieloma stronami".

W związku z niewykonywaniem kontraktu przez RosUkrEnergo, bieżące dostawy gazu ziemnego do Polski ze Wschodu wynoszą ok. 76 proc. pierwotnie planowanych ilości.

PGNiG i Gaz-System zapewniają, że poziom dostaw w ramach kontraktu jamalskiego jest pełny. W ramach tej umowy do Polski trafia rocznie ok. 7 mld m sześc. gazu. Ponadto, m.in. dzięki magazynom, zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce jest obecnie w pełni pokrywane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: wstrzymywanie dostaw gazu nie wpłynie na jego cenę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!