PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pełnomocnik ds. łupków - jest i go nie ma

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
10-09-2012 14:49
Pełnomocnik ds. łupków - jest i go nie ma
fot. PTWP

26 lipca weszło w życie rozporządzenie ws. ustanowienia stanowiska pełnomocnika rządu ds. rozwoju wydobycia węglowodorów. Nominacja się jednak przeciąga. Dlaczego?

Dyskusja nad powołaniem pełnomocnika od samego początku budziła wiele kontrowersji. Wiadomym było, że funkcje tę powinien pełnić wiceminister środowiska i zarazem główny geolog kraju. Swoje ambicje w tym względzie próbowały jednak forsować inne resorty z Ministerstwem Skarbu oraz resortem spraw zagranicznych na czele.
Znalazło to swoje odzwierciedlenie w kompetencjach pełnomocnika, które zostały zapisane dość nieprecyzyjnie. Do zadań Pełnomocnika należy bowiem przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i strategicznych, z wyłączeniem kwestii związanych z podatkami, oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań w celu modernizacji systemu instytucji i regulacji dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w szczególności ze złóż niekonwencjonalnych. Oprócz tego ma on być odpowiedzialny za koordynację prowadzenia polityki informacyjnej w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów.

Wśród narzędzi przydzielonych pełnomocnikowi dominują określenia takie, jak „inicjowanie”, „przygotowanie” i „koordynowanie”, co de facto oznacza, że nie ma on żadnych możliwości forsowania swoich pomysłów w łonie rządu i administracji rządowej. Ograniczono się do niejasnego zapisu, iż „organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe i przez nie nadzorowane są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań”.

Wprost zapisano również, że pełnomocnik ma „współpracować” przy realizacji swoich zadań z szefami resortów skarby, spraw zagranicznych, finansów oraz gospodarki. Ma także powołać „międzyresortową grupę roboczą”.

Kluczowy problem polega jednak na tym, że pełnomocnika wciąż w praktyce nie ma. Wiceminister Woźniak nie doczekał się bowiem nominacji ze strony premiera. – Oczekujemy na decyzje w sprawie nominacji zgodnie z rozporządzeniem – poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

Według nieoficjalnych informacji powołanie pełnomocnika blokują pieniądze a w zasadzie ich brak. Zgodnie z rozporządzeniem wydatki związane z działalnością pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Środowiska. Ten jednak liczy na dodatkowe środki przyznane na ten cel z budżetu. W efekcie nawet jeśli pełnomocnik otrzyma nominację to i tak jego działalność może być mocno ograniczona.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP