Perskie nadzieje - jakie możliwości otwierają się przed polskim biznesem w Iranie

Perskie nadzieje - jakie możliwości otwierają się przed polskim biznesem w Iranie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zniesienie w styczniu ubiegłego roku sankcji nałożonych na Iran obudziło nadzieję na zaistnienie przez polskich przedsiębiorców na kolejnym obiecującym rynku. Przypomnijmy, że programy Go Africa i Go China po początkowej fali entuzjazmu nie przyniosły spektakularnych sukcesów. Czy z Go Iran będzie podobnie? Niekoniecznie. Są spore szanse na większe sukcesy.

To, że Iran jest jednym z eksportowych i inwestycyjnych priorytetów dla Ministerstwa Rozwoju, widać na pierwszy rzut oka. Świadczy o tym nie tylko liczba dwustronnych spotkań politycznych i biznesowych, konferencji i misji gospodarczych, ale także fakt, że w ramach przekształcania struktury wsparcia dla polskiego biznesu na świecie oraz zastępowania wydziałów promocji handlu i inwestycji (WPHI) przez biura handlowe jedno z pierwszych takich biur otwarto w Teheranie. Obecnie formalnie jest w trakcie rejestracji, ale praktycznie już rozpoczyna działalność. W Polskim Funduszu Rozwoju żartują sobie że nazwisko szefa teherańskiego biura otworzy wszystkie drzwi - na jego czele stoi Jarosław Kaczyński. Zbieżność nazwisk przypadkowa, kompetencje już nie - to doświadczony specjalista ds. irańskich, który wcześniej prowadził firmy w regionie - w Afganistanie i Dubaju. Włada biegle językiem perskim, ma też kompetencje w handlu zagranicznym i umiejętności menedżerskie

Warto jednak zaznaczyć, że kurs na Iran wytyczył jeszcze poprzedni rząd - pierwsze misje gospodarcze, jeszcze przed formalnym zniesieniem sankcji organizował ówczesny wicepremier i szef resortu gospodarki Janusz Piechociński. Obecna rządowa ekipa gospodarcza postanowiła dodać gazu w tych kontaktach. I biznesowy wehikuł przyspiesza - według wstępnych danych polski eksport do Iranu wzrósł o 30 proc., import o 350 proc. - przede wszystkim za sprawą podpisanych przez Orlen i Lotos kontraktów na dostawy ropy naftowej.

W dalszej części artykułu:

• Ocena potencjału gospodarczego Iranu
• Pierwsze polskie firmy, które robią tam interesy
• Biznesowe walory i polityczne ryzyko
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Perskie nadzieje - jakie możliwości otwierają się przed polskim biznesem w Iranie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!