Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest ma 300 mln zł na inwestycje

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
09-05-2011 16:51

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Petrolinvestu 9 maja 2011 r. uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego spółki o kwotę 300 milionów złotych, poprzez warunkową emisję 30 milionów sztuk akcji.

Uchwalenie nowego kapitału zostało dokonane w związku z koniecznością zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych dla przejścia z fazy 1 – prace poszukiwawcze na odwiercie Shyrak – 1 do fazy 2 projektu, czyli eksploatacji potencjalnego złoża Shyrak poprzez zapewnienie koniecznej infrastruktury wydobywczej dla oczyszczenia i magazynowania wydobywanej ropy naftowej, zagospodarowania towarzyszącego ropie naftowej gazu ziemnego oraz przygotowania ropy do transportu w celu przyspieszenia gotowości do świadczenia w ramach spółki zależnej Silurian Sp. z o.o. usług związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce. Ma się to odbyć m.in. poprzez umożliwienie pozyskania przez nią najlepszych światowych technologii i urządzeń służących świadczeniu tychże usług, w celu pozyskania i komercjalizacji technologii przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na komponenty paliwowe lub w energię, na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, w tym zwłaszcza na rynkach Azji, by umożliwić akwizycje na rynku podmiotów i praw, które są zbieżne z obszarem aktywności spółki, a które to akwizycje miałyby na celu zwiększenie pozycji spółki i przyczyniły się do osiągnięcia celów ekonomicznych. Pozyskane w ten sposób nowe, obiecujące projekty inwestycyjne powinny w relatywnie krótkim czasie przyczynić się do wygenerowania dodatnich przepływów pieniężnych oraz umożliwić spełnienie warunków zawieszających umowy zwartej z francuskim koncernem Total w sprawie wspólnych inwestycji na złożu Koblandy w ramach największej koncesji Grupy Petrolinvest w Kazachstanie – OTG.
Ta pozytywna decyzja Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zwiększa możliwości finansowania projektów spółki o kwotę nie mniejszą niż 300 mln zł. Jednocześnie, w związku z zawarciem aneksu 18 kwietnia 2011 do umowy z Prokom Investments SA o pozyskanie finansowania na projekty Petrolinvest, która została przedłużona do końca 2013 r., a kwota finansowania została zwiększona o kolejne 100 mln zł, Petrolinvest uzyskał możliwości finansowania. Dzięki warunkowemu podwyższeniu kapitału zakładowego będzie ono mogło być szybko uruchomione, co jest szczególnie ważne dla płynnego przejścia z fazy 1 - poszukiwania - do fazy 2 projektu na Shyraku - eksploatacji.

- Decyzja NWZA jest bardzo ważna i dobra dla spółki, która uzyskała konkretne perspektywy finansowania, konieczne do realizacji strategii. Prace w Kazachstanie prowadzone są zgodnie z planem i ufam, że już niedługo będziemy mogli sięgnąć po te środki w celu przygotowania fazy eksploatacyjnej na strukturze Shyrak – powiedział obecny na posiedzeniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia prezes zarządu spółki Bertrand Le Guern.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.14 PLN -0.21 (-2.25%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP