PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest zadowolony z postępów wierceń w Kazachstanie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
07-03-2011 19:49

Petrolinvest zakończył kolejny etap wiercenia otworu Shyrak-1 wykonywanego w ramach koncesji OTG w Kazachstanie. - Głębokość odwiertu sięgnęła 5350 m. Na podstawie wyników wiercenia i pomiarów geofizycznych stwierdzamy, że znajdujemy się w warstwach podsolnych. Obecnie, zgodnie z projektem, odwiert jest przygotowany do zapuszczenia oraz zacementowania kolumny rur okładzinowych - informuje spółka w komunikacie.

24 lutego 2011 roku w odwiercie Shyrak 1 zakończono wiercenie części przeznaczonej pod rury średnicy 251 mm. Na podstawie badań próbek skał pobranych z odwiertu oraz wykonanych w odwiercie pomiarów geofizycznych wiadomo, że na głębokości 5336 m nawiercono serie osadów marglisto-ilastych, która najprawdopodobniej jest już stropową częścią utworów podsolnych dolnego permu. Skały te są uszczelnieniem dla niżej zalegających rafowych skał zbiornikowych, budujących przewidywane złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
Proces przewiercania warstw skalnych leżących nad tymi, w których przewidywane jest występowanie złoża węglowodorów, wymagał wykonania szeregu skomplikowanych prac mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa odwiertu, w tym przede wszystkim utrzymania równowagi ciśnień w odwiercie oraz jego prawidłowej średnicy.

W czasie wiercenia największe problemy techniczne wynikały z plastycznego zachowywania się soli, co wymusiło stosowanie w końcowym odcinku odwiertu ciekłej płuczki wiertniczej o ciężarze właściwym 1,9 g/cm3. Na tak aktywne zachowywanie się osadów solnych wpływ miała między innymi obecność w nich gazu ziemnego.

Dla wiercenia w warstwach skalnych budujących wysad solny, oprócz zwiększenia ciężaru płuczki, przyjęto technologię wiercenia polegającą na okresowym wyciąganiu i zapuszczaniu zestawu wiertniczego i w razie potrzeby przerabianiu odwiertu w celu utrzymania jego prawidłowej średnicy. Technologia ta w pełni się sprawdziła - nie zanotowano żadnych awarii wiertniczych i odwiert został dowiercony do spągu utworów solno-anhydrytowych (ich dolnej granicy). Należy dodać, że każdorazowe wyciągnięcie na powierzchnię i ponowne zapuszczenie zestawu wiertniczego w tych warunkach i przy tej głębokości trwało od 4 do 5 dni.

Prace wiertnicze w ostatnich tygodniach prowadzone były bez awarii i w dobrym tempie pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych i temperatur sięgających minus 35 st. C.

- Jesteśmy zadowoleni z obecnego zaawansowania odwiertu Shyrak-1, co jest wynikiem bardzo dobrej współpracy całego polsko-kazachskiego zespołu. Przewiercenie miąższych warstw plastycznych skał solnych bez żadnych większych problemów, w warunkach silnych objawów gazu ziemnego należy uznać za duży sukces techniczny. Odnotowywane objawy węglowodorów potwierdzają jednocześnie perspektywiczność wykonywanego odwiertu - powiedział Michał Myśliwiec, główny geolog Petrolinvest SA.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.03 PLN -0.12 (-1.31%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP