Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest zadowolony z wyników odwiertu w Kazachstanie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
16-08-2011 09:58

Petrolinvest otrzymał 16 sierpnia 2011 od firmy Schlumberger wyniki interpretacji pomiarów geofizycznych wykonanych w odwiercie Shyrak 1 w Kazachstanie. Zdaniem spółki wyniki potwierdzają perspektywiczny charakter złoża.

Wyznaczona, na podstawie wyników wykonanych pomiarów, końcowa głębokość odwiertu Shyrak 1 - 6597,1 m została osiągnięta. Dalsze pogłębianie odwiertu nie jest planowane a ewentualna, nieznaczna zmiana głębokości może być związana z pracami, które będą prowadzone w celu przygotowania odwiertu do zapuszczenia kolumny rur okładzinowych 7 cali.
Na podstawie wyników interpretacji wykonanych pomiarów geofizycznych do opróbowania wytypowano wstępnie 19 poziomów nasyconych węglowodorami o łącznej miąższości 464 metry. Miąższość pojedynczych poziomów waha się od 10 do 45 metrów.

Biorąc pod uwagę dużą głębokość odwiertu oraz to, że zakładano iż przepuszczalność skał zbiornikowych w odwiercie związana jest głównie ze szczelinowatością, dla jej przebadania wykonano specjalnie zaprojektowany zestaw pomiarów, w tym, miedzy innymi, pomiar rezonansu magnetycznego (CMR) oraz dwa typu skanerów: skaner akustyczny (Sonic Scanner) i skaner elektryczny (Fullbore Formation MicroImager).

„Wyniki interpretacji wykonanych pomiarów geofizycznych potwierdzają obserwowane w czasie wiercenia nasycenie węglowodorami całego profilu skał podsolnych. Porowatość skał zbiornikowych sięga 12 proc., co należy uznać za wartość wysoką, biorąc pod uwagę, że skały zalegają na dużej głębokości. Ponadto na podstawie interpretacji wyników pomiarów nie stwierdzono aby skały zbiornikowe, poza węglowodorami, nasycone były ruchomą wodą złożową. Fakt taki ma pozytywne znaczenie zarówno dla procesu opróbowania odwiertu, jak i wydobywania węglowodorów ze złoża. Należy również dodać, że oszacowane na podstawie wyników pomiarów geofizycznych właściwości zbiornikowe skał oraz ich nasycenie są zbieżne z wynikami uzyskanymi w laboratorium w czasie badania pobranych rdzeni wiertniczych” – czytamy w komunikacie.

Według spółki, pomiary geofizyczne potwierdziły, że przepuszczalność skał zbiornikowych oraz notowane w czasie wiercenia objawy gazu są ściśle związane ze szczelinowatością. – Zarówno stwierdzona intensywność szczelinowatości, jak i fakt, że większość szczelin ma charakter otwarty daje duże szanse uzyskania w czasie opróbowania przypływu węglowodorów. Wielkość przypływu, jak i rodzaj węglowodorów określone zostaną na podstawie wyników opróbowania odwiertu, przy czym na podstawie składu gazu uzyskanego w czasie wiercenia przewidywany jest przypływ gazu i gazu z kondensatem. – powiedział Michał Myśliwiec, główny geolog Petrolinvestu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE ()

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.59 PLN 0.11 (1.16%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP