Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest znalazł gaz na głębokości prawie 6 km

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
30-05-2011 13:13
Petrolinvest znalazł gaz na głębokości prawie 6 km

Odwiert Shyrak-1 wykonywany przez Petrolinvest w Kazachstanie osiągnął głębokość 6100 m. Spółka informuje, iż w czasie przewiercania warstw dolnego permu zanotowano objawy w postaci silnego zgazowania płuczki wiertniczej oraz dopływ gazu ziemnego do odwiertu.

Zgodnie z tym co przewidywał projekt geologiczny, przewiercono większość warstw podsolnych dolnego permu, a zaplanowane jest jeszcze przewiercenie warstw karbonu.
Dopływ gazu do odwiertu miał miejsce w czasie wiercenia na głębokości 5887,7 m. Bardzo silne nasycenie płuczki wiertniczej gazem ziemnym spowodowało obniżenie jej ciężaru właściwego z 1,47 g/cm3 do poniżej 1,2 g/cm3. Po zatrzymaniu cyrkulacji płuczki stwierdzono samoczynny wypływ z odwiertu, a po zamknięciu głowicy przeciwerupcyjnej miał miejsce wzrost ciśnienia na wylocie odwiertu. Według wstępnych szacunków ciśnienie złożowe na głębokości 5887,7 m może przekraczać 850 atmosfer.

Po wystąpieniu dopływu gazu ciężar płuczki zwiększono do 1.52 g/cm3, co ograniczyło ilość gazu dopływającego do odwiertu i w czasie przewiercania kolejnych nasyconych gazem ziemnym poziomów występowało już tylko silne, dochodzące do 100% zgazowanie płuczki wiertniczej.
W celu dokładnego przebadania skał, z których pochodziły objawy gazu ziemnego, trzykrotnie wykonano rdzeniowanie i mimo dużej głębokości odwiertu, za każdym razem udało się pobrać po 18 m rdzenia wiertniczego. Rdzenie zostały przekazane do specjalistycznego laboratorium, które określi na podstawie wyników badań wartość zbiornikową skał (zdolność do akumulacji węglowodorów).

W niższych warstwach przewiduje się pobranie kolejnych trzech do pięciu rdzeni wiertniczych. Na podstawie dotychczasowych wyników wiercenia przewiduje się opróbowanie co najmniej kilku poziomów złożowych. Dokładne głębokości zalegania tych poziomów zostaną wyznaczone na podstawie kompleksowej interpretacji danych z wiercenia, w tym analiz laboratoryjnych próbek skał pobranych z rdzeni wiertniczych oraz danych z pomiarów geofizycznych, które zostaną wykonane w odwiercie po jego zakończeniu.

Pomiary geofizyczne wykonywać będzie firma Schlumberger. Petrolinvest prowadzi również rozmowy z firmą Schlumberger na temat zaprojektowania i wykonania opróbowania odkrytych poziomów złożowych.

Według spółki prace wiertnicze postępują w dobrym tempie, mimo, że prowadzone są w warunkach występowania silnego zgazowania i możliwości wystąpienia kolejnych przypadków dopływu gazu do odwiertu. Na tempo prac ma również wpływ duża głębokość, która znacznie wydłuża operacje wyciągania i zapuszczania przewodu wiertniczego dla wymiany świdra na aparat rdzeniowy, potrzebny dla pobrania rdzeni wiertniczych. Pojedyncza operacja pobrania rdzenia zajmuje aktualnie około 5-6 dni.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.48 PLN 0.13 (1.39%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP