Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG 18. członkiem CEEP

Autor: wnp.pl (MS)
06-09-2012 09:59

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zostało osiemnastym członkiem Central Europe Energy Partners, stowarzyszenia skupiającego największe firmy z sektora energii w naszym regionie Europy.

- Jestem przekonany , że dzięki współpracy z PGNiG SA rozwiązywanie wielu istotny problemów sektora energii w Europie Centralnej będzie bardziej owocne – podkreśla Janusz Luks, dyrektor zarządzający CEEP.
PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce. Działalność podstawowa spółki obejmuje poszukiwania i eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucję paliw gazowych. Historia firm tworzących spółkę gazowniczą sięga XIX wieku, to jest początków polskiego a także światowego przemysłu naftowego.

Spółka od lat jest zaangażowana w dialog związany z charakterem i zakresem działań niezbędnych do ograniczenia negatywnych zmian klimatycznych, jednakże z uwzględnieniem stabilności rozwoju gospodarczego, dostępu do źródeł energii a w konsekwencji zwiększenia bezpieczeństwa w sektorze energii nie tylko Europy Centralnej, ale całej UE. Takie też założenia zostały przyjęty przy opracowywaniu, podpisanej w 2009 roku „Deklaracji w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w polsce”, której współinicjatorem było PGNiG SA, a wśród sygnatariuszy, której są również niektórzy członkowie CEEP.

We wspomnianym dokumencie, w sposób jednoznaczny zapisano, że aby zagwarantować rozwój społeczeństw i ochronę środowiska naturalnego, zwłaszcza w obliczu rosnącej presji na wzrost efektywności zużycia energii, konieczne jest, aby jej produkcja, dystrybucja a potem i wykorzystanie przebiegały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To z kolei może stać się ważnym czynnikiem budowania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. – To jest niezwykle ważny dokument. Dziś nikt już nie ma chyba wątpliwości, że musimy podejść do problematyki zmian klimatu i dyskusji związanych z miksem energetycznym strategicznie i odpowiedzialnie z uwzględnieniem potrzeb i uwarunkowań poszczególnych państw i regionów. To najważniejsze z zadań, jakie postawili przed sobą i realizują na różnych forach członkowie Central Europe Energy Partners – zdecydowanie zapewnia Janusz Luks.

Central Europe Energy Partners AISBL jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli. Stowarzyszenie jest reprezentantem szeroko rozumianego sektora energii z Europy Centralnej. Zasadniczym celem CEEP jest wspieranie integracji środkowoeuropejskiego sektora energii w ramach wspólnej polityki energii i bezpieczeństwa UE w tym sektorze. Celem nadrzędnym CEEP jest również połączenie możliwości i doświadczeń oraz rozwijanie współpracy pomiędzy podmiotami sektora energii a organizacjami badawczymi w tym regionie Europy.

CEEP działa od czerwca 2010 roku. Członkami stowarzyszenia są firmy i placówki naukowe z Litwy, Słowacji, Czech, Rumunii, Węgier i Polski. W chwili obecnej CEEP liczy 18 członków. Trwają rozmowy z kolejnymi potencjalnymi członkami zarówno z krajów reprezentowanych w CEEP jak i z pozostałych krajów Europy Centralnej jak Łotwa, Estonia, Bułgaria i Chorwacja.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP