XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG będzie renegocjował z Gazpromem cenę i reeksport gazu

PGNiG będzie renegocjował z Gazpromem cenę i reeksport gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce renegocjować z Gazpromem cenę gazu oraz usunięcie z kontraktu jamalskiego klauzuli zakazującej reeksportu rosyjskiego gazu - poinformował w czwartek PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

"Niezwłocznie po podpisaniu umowy międzyrządowej i aneksu do kontraktu jamalskiego chcemy rozpocząć ze stroną rosyjską rozmowy o cenie gazu oraz zniesieniu w kontrakcie jamalskim klauzuli o zakazie reeksportu gazu" - powiedział Dudziński. "Zasygnalizowaliśmy to już stronie rosyjskiej" - dodał.

Chodzi o porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Porozumienie, choć wynegocjowane, nie zostało jeszcze podpisane.

Wiceprezes PGNiG wyjaśnił, że kontrakt jamalski przewiduje możliwość renegocjacji ceny "nie wcześniej niż 3 lata po ostatniej zmianie ceny"; ostatnia zmiana ceny "w górę" miała miejsce w listopadzie 2006.

"Jestem większym optymistą, jeśli chodzi o zniesienie zakazu reeksportu, ponieważ Rosjanie w części swoich kontraktów znieśli już te klauzule, które są kwestionowane przez Komisję Europejską - m.in. dla firm niemieckich i włoskich" - ocenił.

Wiceprezes PGNiG zastrzegł jednocześnie, że w przypadku Polski zakaz reeksportu nie był problemem, bo do tej pory nie byliśmy eksporterem gazu i cierpieliśmy raczej na niedobory tego surowca. "Nasze wieloletnie trudności z domykaniem bilansu gazowego pokazują, że lepiej mieć nadwyżkę gazu niż niedobór" - zauważył.

Dudziński pytany, czy rozmowy na temat ceny mogą odbyć się w maju, odparł, że to zależy od terminu podpisania porozumienia międzyrządowego i aneksu do kontraktu jamalskiego.

Polski resort gospodarki ustala termin podpisania porozumienia z Rosjanami. Biuro prasowe MG zapewniło w czwartek PAP, że w tej sprawie jest już "bliżej niż dalej", choć nie potwierdza jeszcze terminu majowego, o czym spekulują media.

Dudziński zapewnił, że ze strony PGNiG wszystkie dokumenty do podpisania są gotowe. "Większość dokumentów potrzebnych do realizacji postanowień międzyrządowych, spółki (PGNiG, Gazprom i EuRoPol Gaz) już wypracowały" - zaznaczył. Wśród nich jest m.in. nowy statut EuRoPol Gazu. Zakłada on jednogłośne podejmowanie decyzji przez głównych udziałowców - rosyjski Gazprom i PGNiG. Spółki te mają po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie, 4 proc należy do Gas-Tradingu.

EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał - Europa, którym rosyjski surowiec płynie przez Polskę do Niemiec.

"Odbyło się (we wtorek - PAP) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gazu, zmieniono zarząd spółki. Jest także gotowy projekt nowego statutu, jednak chcemy go przyjąć po podpisaniu porozumienia między rządami" - wyjaśnił Dudziński.

Dudziński podkreślił, że już teraz decyzje w spółce są podejmowane na zasadzie konsensusu głównych udziałowców. "Nowy statut odzwierciedla ideę z 1993 roku (podpisano wówczas porozumienie o budowie gazociągu jamalskiego), że EuRoPol Gaz ma być spółką partnerską 50 na 50, gdzie partnerzy są sobie równi" - przypomniał.

W regulaminie EuRoPol Gazu był do tej pory zapisany rozstrzygający głos w spornych kwestiach prezesa zarządu - Polaka. "W 2000 roku Polska utraciła jednak ten przywilej, ponieważ nowy kodeks spółek handlowych wymagał uregulowania takiego przywileju w statucie" - wyjaśnił Dudziński. Z powodu sporu wokół tej kwestii w EuRoPol Gazie do takiej zmiany w statucie od 2000 roku nie doszło.

Dodał, że już dziś nie ma znaczenia, jak głosuje na radzie nadzorczej lub walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Gas-Trading. "Żeby zapadła uchwała rady nadzorczej, wszyscy przedstawiciele Gazpromu i PGNiG muszą głosować +za+. Wystarczy, że jedna osoba głosuje przeciw i uchwała nie zapada. To samo dotyczy walnego" - podkreślił.

Porozumienie rządowe przewiduje powrót do struktury właścicielskiej 50 na 50. "Do takiej struktury musimy dojść, wykupując trzeciego akcjonariusza (Gas-Trading - PAP)" - wyjaśnił Dudziński. Udziały Gas-Tradingu w EuRoPol Gazie nie zostały jeszcze wycenione.

"EuRoPol Gaz ogłosił przetarg na wycenę tych udziałów, spłynęły 4 oferty. Możliwy jest wykup udziałów Gas-Tradingu (4 proc. - PAP) przez pozostałych akcjonariuszy EuRoPol Gazu, bądź też wykup przez sam EuRoPol Gaz w celu umorzenia tych akcji" - wyjaśnił. W pierwszym przypadku PGNiG i Gazprom odkupiliby od Gas-Tradingu po 2 proc. akcji w EuRoPol Gazie.

Dudziński powiedział, że liczy na polubowne rozwiązanie sprawy wykupu mniejszościowego udziałowca, a rozmowy co do "formuły i ceny wyjścia Gas Trading z EuRoPol Gazu" rozpoczną się, gdy będzie znana wycena spółki. Może być ona gotowa w ciągu najbliższych miesięcy.

Udziałowcami Gas-Tradingu są m.in.: PGNiG (43,41 proc.), Gazprom Eksport (15,88 proc.) oraz Węglokoks i Wintershall Erdgas Handelshaus (po 2,27 proc.). Ok. 36 proc. udziałów w Gas-Tradingu należy do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG będzie renegocjował z Gazpromem cenę i reeksport gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!