XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG chce magazynować gaz wspólnie z partnerami

PGNiG chce magazynować gaz wspólnie z partnerami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka ma pomysł, jak przypodobać się Brukseli, ułatwić życie konkurentom, wspólnie z nimi zarobić i mniej wydać.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozważa budowę magazynu gazu na zasadach komercyjnych - pisze "Puls Biznesu". Giełdowa spółka chciałaby zaprosić do uczestniczenia w tej inwestycji partnerów branżowych i finansowych. Takie przedsięwzięcie jest w Polsce niezwykle potrzebne. Umożliwiłoby bowiem pojawienie się na krajowym rynku realnej konkurencji względem PGNiG, ale nie jego kosztem.

Takim magazynem gazu mogłaby zarządzać spółka operatorska, świadcząca usługi magazynowe innym firmom. Zarabialiby jej udziałowcy - w tym samo PGNiG.

- Prędzej czy później ktoś taki magazyn w Polsce wybuduje. A PGNiG już może przejąć inicjatywę. Moglibyśmy być nie tyle głównym, ile istotnym inwestorem, nie wykluczam, że w spółce celowej realizującej takie przedsięwzięcie - mówi Michał Szubski, prezes PGNiG.

Jego zdaniem, taki magazyn powinien mieć pojemność 0,5-1 mld m. sześc. gazu, aby był inwestycją opłacalną. Miejsc na jego lokalizację w Polsce nie brakuje, ale budowa nie byłaby przedsięwzięciem szybkim w realizacji.

- To perspektywa długoterminowa - dodaje Michał Szubski.

-To dosyć odległa wizja. Być może uwzględnia czas potrzebny na zorganizowanie konsorcjum. Jesteśmy jednak zainteresowani wzięciem udziału w takim projekcie - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii.

- Budowa takiego magazynu wymaga długotrwałych prac na etapie koncepcji i analiz - zastrzega Michał Szubski.

- Prosimy PGNiG o więcej szczegółów. Dla nas istotne byłoby uczestnictwo na zasadach partnerskich. Rozumiem przez to równe udziały dla wszystkich partnerów lub udział w powierzchni magazynowej, proporcjonalny do wielkości udziału w spółce operatorskiej - mówi Marcin Buczkowski.

Przedstawiciele spółki Media Odra Warta (MOW), należącej do niemieckiego koncernu EWE, podkreślają, że w Polsce powierzchnia magazynów gazu jest za mała.

- Koncerny EWE i VNG mają w Niemczech dwa razy większe pojemności magazynów niż PGNiG. Pomysł jest interesujący, ale musielibyśmy znać konkrety i rozważyć stopę zwrotu z zaangażowanego kapitału w taką inwestycję. Dla MOW lepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z usługi magazynowania gazu świadczonej przez operatora, ale ewentualne decyzje o udziale w budowie magazynu gazu na zasadach komercyjnych podejmowałby nasz właściciel - podkreśla Anna Ciura, dyrektor marketingu i sprzedaży MOW.

Jedynym właścicielem magazynów gazu w Polsce jest PGNiG. Importerzy muszą więc korzystać z jego usług albo budować własne, a to dla małych firm, które działają na polskim rynku, niebagatelny wydatek, który wpłynie też na konkurencyjność ich rynkowej oferty. Samo PGNiG szacuje, że rozbudowa jego własnych magazynów o 1,2 mld m sześc. może pochłonąć 1,4 mld zł do 2012 r..
Blokada

Poprzedni zarząd PGNiG w lutym 2008 r. wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej (KE), by ograniczyć innym firmom dostęp do jego magazynów gazu przez trzy lata. Do końca kwietnia KE ma czas na odpowiedź. Obecny prezes nie wie jeszcze, co zrobi z tym fantem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG chce magazynować gaz wspólnie z partnerami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!