PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla. Ruszają pierwsze odwierty

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
08-07-2016 15:04 |  aktualizacja: 08-07-2016 17:00
PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla. Ruszają pierwsze odwierty
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze odwierty, inicjujące hydrauliczne szczelinowanie węgla z pokładu 510 w nieczynnej kopalni Gilowice, w celu wydobycia metanu. Jeżeli projekt badawczy potwierdzi możliwość przemysłowego zastosowania technologii, uzyska się potrójny efekt: poprawi bezpieczeństwo wydobycia węgla w kopalniach Górnego Śląska, pozyska się metan do celów energetycznych oraz zmniejszy jego emisję z szybów kopalń do atmosfery, co ma istotne znaczenie dla redukcji skutków efektu cieplarnianego.

Przemysłowe wydobycie metanu może też w części poprawić rentowność wydobycia węgla.
Ten program badawczy finansuje i realizuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Umowa wspomagająca

Zarazem dziś w Warszawie prezes zarządu PGNiG, Piotr Woźniak, podpisał aneks do porozumienia z Międzynarodowym Centrum Doskonałości (MCD) w zakresie metanu z kopalń węgla, w sprawie rozwoju technologii kontrolowanego jego pozyskiwania.

Sygnowali je m.in. Scott Foster, dyrektor Działu Zrównoważonej Energii UNECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych), Michał Kurtyka - wiceminister energii, Stanisław Prusek - dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa oraz Tomasz Nałęcz – wicedyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Porozumienie o powołaniu MCD podpisano w 2015 r. w Genewie. Swoją działalność realizuje od 2016 r. w GIG, pod auspicjami UNECE.

Jest ona jedną z komisji regionalnych ONZ, której zadaniem jest rozwijanie współpracy gospodarczej oraz promowanie i wdrażanie zrównoważonego rozwoju.

MCD skupia ekspertów, pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystania metanu z kopalń.

Przystąpienie PGNiG do MCD oznacza dostęp do eksperckiej wiedzy i wsparcia technologicznego projektów, które mogą być realizowane w Polsce.

Dotychczasowe próby

- Polska już w 2007 roku przystąpiła do programu Global Methane Initiative. Ale po wielu latach zastoju, podejmujemy na nowo i w nowej formule międzynarodową współpracę w tej dziedzinie – powiedział Piotr Woźniak.

Według niego, poprzednie próby wydobycia metanu w Polsce (podjęte przez Amoco Poland, Electrogas Ventures, PolTex Methane, Metanel, McCormick Energy Project) nie trafiły na swój czas. Brakowało nie tyle zachęt podatkowych, co efektywnych technologii.

Te rozwinęły się wraz z wydobyciem gazu z łupków. Istnieje więc duża szansa, że projekt badawczy w Gilowicach, kosztujący PGNiG do 50 mln zł, zakończy się sukcesem.

- Spróbujemy zastosować techniki znane w Polsce, wykorzystać doświadczenia już zdobyte, jak i sięgnąć po nowe techniki, dzięki współpracy z MCD – podkreślił prezes Woźniak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP