XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG czeka próba sił z Gazpromem

PGNiG czeka próba sił z Gazpromem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski gigant mówi o zbyt niskich cenach, ale... w Europie. Polska spółka na razie śpi spokojnie. Ale korzystna formuła rozliczeń nie jest dana raz na zawsze. Bomba tyka.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w lipcu będzie miało pierwsze dane, mogące stanowić podstawę do wniosku o kolejną podwyżkę ceny gazu. Obecnie spółka analizuje, jak wprowadzona w maju nowa taryfa wpływa na jej finanse - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Tymczasem nic nie wskazuje na to, by trend wzrostowy na rynku surowców energetycznych się odwrócił. Szczególnie, jeśli chodzi o gaz, którego ceny reagują na wahania notowań produktów ropopochodnych po 9 miesiącach - napisał "PB".

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu, poinformował niedawno, że średnia cena rosyjskich dostaw do Europy miała do końca 2008 r. wynieść 400 USD za 1000 m sześc., a już teraz wynosi 410 USD. Nie ukrywał też, że nawet rosyjski gigant nie docenił potencjału wzrostu cen na rynkach gazu. Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG do spraw finansowych, sugerował tydzień temu na łamach "PB", że konieczna będzie w tym roku jeszcze jedna podwyżka cen gazu, by spółka nie odczuła boleśnie wzrostu kosztów jego zakupu w imporcie.

- Ceny gazu będą podążały za rosnącymi cenami surowców energetycznych. Na skalę ewentualnej podwyżki wpływać będzie jednak wiele czynników: także kursy walut oraz koszty funkcjonowania firmy. Obecnie trudno jest nawet szacować jej potencjalną wielkość - podkreśla Sławomir Hinc.

Jednocześnie przedstawiciele polskiego monopolisty podkreślają, że rozliczenia pomiędzy PGNiG i Gazprom Eksportem (spółka handlowa Gazpromu) są realizowane na podstawie renegocjacji z roku 2006. W ich ocenie, funkcjonująca obecnie formuła cenowa odzwierciedla warunki rynkowe. Nie widzą więc potrzeby jej zmiany. - Bo jest ona korzystna dla PGNiG - mówi "PB" Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

PGNiG nie śpieszy się jeszcze z wysłaniem kolejnego wniosku taryfowego do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a może zabiegać o korektę taryfy, jeśli cena importowanego gazu jest wyższa od aktualnej taryfy o ponad 5 proc. Możliwe jednak, że okaże się to konieczne. Jeszcze w tym miesiącu PGNiG czeka spotkanie z przedstawicielami Gazpromu. 30 czerwca odbędzie się rada nadzorcza i walne EuRoPol Gazu, w którym obie gazowe firmy mają po 48 proc. akcji. Ostatnie wypowiedzi szefa rosyjskiego giganta mogą świadczyć o tym, że polska strona raczej nie uniknie trudnych rozmów w sprawie renegocjacji ceny rosyjskiego gazu. Pole do ewentualnych ustępstw PGNiG będzie miało niewielkie, ponieważ prezes URE zapowiedział już, że nie widzi podstaw do kolejnej w tym roku podwyżki cen błękitnego paliwa - przypomina "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG czeka próba sił z Gazpromem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!