PGNiG domaga się zniesienia urzędowych cen na sprężony gaz

PGNiG domaga się zniesienia urzędowych cen na sprężony gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo domaga się zwolnienia z obowiązku zatwierdzania taryf na CNG (gaz ziemny w postaci sprężonej służący do napędu pojazdów silnikowych).

Decyzję w tym zakresie może wkrótce podjąć prezes Urzędu Regulacji Energetyki, o ile stwierdzi, że spółka działa w warunkach konkurencji. Czy tak zrobi? - pyta "Parkiet".

- Aktualnie w urzędzie analizowana jest kwestia zwolnienia całego rynku CNG z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia. Jeśli analizy wykażą możliwość takiego podejścia, to wydane zostanie stanowisko w tej sprawie - mówi Agnieszka Dębek z URE.

W sierpniu 2007 r. PGNiG złożyło wniosek dotyczący zwolnienia z taryfowania CNG. Firma argumentowała, że technologia wytwarzania tego rodzaju paliwa, podobnie jak gazu propan-butan, benzyny, oleju napędowego, jest technologią ogólnodostępną.

- Z tego względu nie można mówić o istnieniu realnych barier wejścia innych podmiotów na rynek paliw. W konsekwencji potencjalnie może funkcjonować nieograniczona liczba uczestników rynku na zasadach równoprawnego traktowania - mówi Rafael Świąder, zastępca dyrektora do spraw taryf w PGNiG.

Dodaje, że właścicielem stacji paliw, w tym także CNG, może być każdy podmiot. Co więcej, nie ma w tym względnie żadnych ograniczeń natury prawnej bądź technicznej. Nie istnieją też przeszkody dla przyłączenia urządzeń sprężających gaz do sieci dystrybucyjnej przez inne podmioty niż PGNiG.

Za liberalizacją rynku CNG przemawia decyzja prezesa URE z połowy 2007 r., zwalniająca Karpacką Spółkę Gazownictwa (podmiot zależny od PGNiG) z obowiązku taryfowania surowca na obszarze działania firmy, czyli na terenie całego województwa podkarpackiego oraz części województw małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Jej uprawnienia przejęło PGNiG.

W efekcie spółce potrzeba dziś zgody jedynie na inne obszary Polski. Za liberalizacją przemawiają też ceny. - Cena CNG na obszarze działania dawnej Karpackiej Spółki Gazownictwa wynosi 1,75 zł za metr sześcienny. Taryfa zatwierdzona przez URE dla reszty Polski to 1,81 zł - informuje Świąder.

Według szacunków PGNiG, w ubiegłym roku sprzedano około 7 mln metrów sześciennych CNG, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2006 r. Mimo dynamicznie rosnącego rynku spółka nie ma konkurencji w zakresie produkcji. Sprężony gaz dystrybuuje dzięki 28 własnym stacjom tankowania. Wśród największych jej odbiorców są przedsiębiorstwa komunikacji autobusowej z Rzeszowa, Wrocławia, Gdyni oraz taksówkarze z Warszawy.

Jeszcze w tym tygodniu PGNiG planuje złożyć wniosek taryfowy na gaz ziemny. Podwyżka może wynieść 10 proc. W tym tygodniu może też dojść do spotkania związków zawodowych spółki z Aleksandrem Gradem, ministrem skarbu. Strony mają podpisać dokument określający harmonogram i zasady udostępnienia byłym i obecnym pracownikom 750 mln darmowych akcji (12,71 proc. głosów).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG domaga się zniesienia urzędowych cen na sprężony gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!