XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG: Gazprom Export przestał przesyłać dodatkowy gaz do Polski

PGNiG: Gazprom Export przestał przesyłać dodatkowy gaz do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom Export od 1 marca, w uzgodnieniu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, wstrzymał dodatkowe dostawy gazu do Polski, które częściowo uzupełniały niedobór gazu ze Wschodu - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Braki wynikają z nierealizowania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo (RUE). RUE dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt obowiązuje do końca tego roku, jednak od stycznia spółka nie przesyła gazu do Polski. Od początku lutego brakujące dostawy były częściowo uzupełniane przez Gazprom Export.

"Od 1 marca 2009 roku nie są realizowane dodatkowe (uzupełniające - PAP) dostawy gazu ziemnego w wysokości ok. 5 mln m3 na dobę przez punkt zdawczo-odbiorczy w Drozdowiczach na granicy polsko- ukraińskiej" - poinformował w poniedziałkowym komunikacie zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

"Dostawy gazu ziemnego z kierunku wschodniego realizowane są na poziomie ok. 78 proc. w stosunku do pierwotnie planowanych ilości (...) Brakujące ilości gazu są uzupełniane z podziemnych magazynów gazu, co pozwala na pełne pokrycie zapotrzebowania odbiorców PGNiG- u na gaz ziemny" - czytamy dalej.

"Uzupełniające dostawy miały charakter czasowy, od początku było to jasne w ustaleniach z Gazpromem Export" - wyjaśniła PAP Zakrzewska. Poinformowała jednocześnie, że " PGNiG rozmawia z różnymi firmami, które mogą dostarczyć brakujący gaz i pokryć lukę wynikającą z nierealizowanego przez RUE kontraktu". Nie chciała jednak wyjawić, jakie to firmy.

Na początku lutego Gazprom zadeklarował gotowość do zwiększenia dostaw gazu do Polski o ilości zakontraktowane z RUE, jeśli zostanie podpisany stosowny aneks do umowy jamalskiej, a Polska wystąpi z wnioskiem o rozpoczęcie negocjacji międzyrządowych w tej sprawie.

Długookresowej umowie jamalskiej towarzyszy bowiem porozumienie międzyrządowe. Kontrakt obowiązuje do 2022 roku, w ubiegłym roku na jego podstawie wpłynęło do Polski ponad 6,5 mld m sześc. gazu.

Na początku lutego wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że jego resort wystąpił do rządu o zaakceptowanie instrukcji i strategii negocjacyjnej ze stroną rosyjską w sprawie dodatkowych ilości gazu. Instrukcja czeka na akceptację rządu. Posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej jest planowane na 10-11 marca. W jego trakcie ma być omawiana m.in kwestia dostaw gazu do Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: Gazprom Export przestał przesyłać dodatkowy gaz do Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!