PGNiG i VNG zastanawiają się nad połączeniem systemów gazowych Polski i Niemiec

PGNiG i VNG zastanawiają się nad połączeniem systemów gazowych Polski i Niemiec
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i niemiecka spółka gazownicza Verbundnetz Gas AG (VNG) rozważają powrót do planów budowy połączenia systemów gazowych Polski i Niemiec, poinformował w środę wiceprezes ds. gazownictwa i handlu PGNiG Mirosław Dobrut.

"W tej chwili zastanawiamy się z VNG, z którym mamy wspólną firmę, nad budową połączenia Polski z niemieckim systemem gazowniczym" - powiedział Dobrut podczas Kongresu "Nowego Przemysłu".

Według niego, połączenie to mogłoby zostać zbudowane do 2012 r., a jego przepustowość wyniosłaby 2-3 mld m. sześc., co dałoby aż 15-20% obecnego zużycia Polski.

PGNiG i VNG podpisały porozumienie o współpracy przy tworzeniu takiego połączenia jeszcze w 2004 r., jednak kilka lat temu plany te zostały zamrożone.

Dobrut poinformował też w środę, że PGNiG sprzeda w tym roku prawdopodobnie o ok. 800 mln m. sześc. gazu mniej niż w 2008 r., co oznacza, że zejdzie poniżej 14 mld m. sześc. Przyczyna zmniejszenia sprzedaży to niższe zapotrzebowanie na gaz gospodarki z dobie kryzysu, jak wyjaśniał wiceprezes.

Według danych zaprezentowanych w maju przez Ministerstwo Gospodarki, Polska zużywa rocznie około 14 mld m. sześc. wysokometanowego gazu ziemnego. Import z kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m. sześc. rocznie (w 2007 r. było to 8,7 mld m. sześc., z czego z Rosji - 6,5 mld m. sześc., a z Uzbekistanu - ok. 2,3 mld m. sześc.). Dostawy te stanowią łącznie około 63% krajowego zużycia gazu. Reszta zapotrzebowania pokrywają dostawy z Niemiec, a 1/3 zużywanego w Polsce gazu pochodzi z wydobycia ze złóż krajowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG i VNG zastanawiają się nad połączeniem systemów gazowych Polski i Niemiec

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!