XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG: konflikt w Afryce Północnej nie wpłynie na strategię spółki

PGNiG: konflikt w Afryce Północnej nie wpłynie na strategię spółki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydarzenia w Afryce Północnej nie opóźnią publikacji aktualizacji strategii PGNiG zaplanowanej na marzec, natomiast będą miały wpływ na postęp prac poszukiwawczo-wydobywczych w tym regionie - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes spółki Michał Szubski.

"Publikacja strategii nie ulegnie opóźnieniu w związku z tymi wydarzeniami, ale zastanawiamy się, jakie one będą miały dla nas reperkusje. Zdecydowaliśmy się na poszukiwania w regionie północnej Afryki, bo wydawał się on bezpieczny. Życie to zweryfikowało. Pozabezpieczaliśmy sprzęt, liczymy, że nie będzie strat. Ale opóźnienia w postępie prac będą. Pytanie tylko, czy będą liczone w tygodniach, w miesiącach, czy w latach" - powiedział Szubski.

W Libii pracowało ponad 30 pracowników Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w tym ośmiu Polaków w biurze w Trypolisie oraz pracownicy spółek serwisowych: PNIG Jasło i Geofizyka Kraków. W środę rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska mówiła, że z Libii do Polski wrócili prawie wszyscy pracownicy grupy.

PGNiG założył spółkę Polish Oil and Gas Company - Libya B.V. w związku z poszukiwaniami surowców w basenie naftowym Murzuq na zachodzie Libii. Umowę w tej sprawię z rządem libijskim PGNiG zawarło w lutym 2008 r. Szacunki mówią, że zasoby koncesji Murzuq mogą wynosić ponad 100 mld m sześc. gazu ziemnego. Koncesja oddalona jest o ok. 1500 km od Trypolisu.

Spółka ocenia, że przy "sprzyjających warunkach" wydobycie na skalę przemysłową mogłoby ruszyć w 2015 r. PGNiG ma nadzieję, że obecna napięta sytuacja w Libii nie uniemożliwi prowadzenia prac w przyszłości.

Jak powiedział PAP na początku lutego wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński, w 2010 r. firma zakończyła w Libii prace sejsmiczne 2D i 3D, a w marcu planowała wiercenie otworu poszukiwawczego. Teraz gazowa spółka ma nadzieję, że będzie to możliwe w drugiej połowie roku. Na prace w Libii w tym roku PGNiG planowało wydać ok. 150 mln zł.

Protesty przeciw reżimowi Muammara Kadafiego, który rządzi Libią od 42 lat, rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu na wschodzie kraju, m.in. w Bengazi. Następnie gwałtowne zamieszki objęły Trypolis. W wyniku brutalnej akcji sił bezpieczeństwa i wojska zginęło co najmniej kilkaset osób.

Libia ma największe udokumentowane złoża ropy naftowej w Afryce (42 proc. zasobów Afryki i ok. 3 proc. zasobów światowych). Kraj należy do OPEC od 1962 r. Szacowane zasoby ropy naftowej Libii - według danych OPEC z 2009 r. - to 46,42 mld baryłek, a gazu 1,5 bln m sześc. Wydobycie ropy to prawie 1,8 mln baryłek dziennie, a produkcja gazu sięga 15,9 mld m sześc. Libia jest jednym z głównych dostawców na rynek unijny - ponad 90 proc. eksportu libijskiej ropy naftowej trafia właśnie do państw UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: konflikt w Afryce Północnej nie wpłynie na strategię spółki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!