PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków: dwie w okolicach Gdańska, cztery w okolicach Warszawy i pięć na Lubelszczyźnie. Staramy się też o nowe koncesje - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

"W kwietniu odwierciliśmy już otwór w Markowoli w woj. lubelskim, zarejestrowaliśmy w nim występowanie węglowodorów" - podał wiceprezes. Świadczy to o obecności ropy lub gazu w odwiercie.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku powinniśmy mieć pierwsze wyniki testów dotyczące zasobów gazu łupkowego na tej koncesji" - zaznaczył.

Gaz łupkowy nie gromadzi się w łatwo dostępnych szczelinach, tzw. pułapkach skalnych; wymaga więc tzw. szczelinowania, czyli kruszenia i rozszczelniania skały.

Zdaniem Dudzińskiego, jest za wcześnie, żeby oceniać wielkości zasobów. "Dopiero zabieg szczelinowania odpowie, na ile skała jest podatna i czy możliwe jest wydobycie na skalę przemysłową" - podkreślił.

Dodał, że PGNiG przygotowuje zapytanie ofertowe do amerykańskich i polskich firm na rozszczelnienie skały w odwiercie. Dudziński nie podał ich nazw, wyjaśnił, że są to firmy wiodące w tej technologii.

Dudziński zaznaczył, że poza pracami na swoich koncesjach PGNiG zainteresowane jest współpracą z innymi firmami, które prowadzą w Polsce poszukiwania gazu z łupków. "Z Marathonem podpisaliśmy list intencyjny o współpracy w rejonie Płońska, a z Chevronem prowadzimy rozmowy o współpracy" - powiedział wiceprezes.

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Henryk Jezierski ocenił wcześniej, że za 5 lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat.

Wstępne opracowania amerykańskich firm szacują nasze zasoby gazu łupkowego na minimum 1,5 bln m sześc. W ciągu ostatnich dwóch lat resort środowiska wydał 56 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, głównie amerykańskim firmom - Exxon Mobil, Chevron.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!