PGNiG: magazyny gazu są wypełnione w całości

PGNiG: magazyny gazu są wypełnione w całości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypełniło w 100 proc. dostępne pojemności magazynów gazu; w czwartek zapasy wynosiły 2,58 mld m sześc. gazu - poinformowała w piątek spółka. PGNiG podkreśla, że rok temu w magazynach było 2,1 mld m sześc. gazu.

"W historii firmy to pierwszy taki przypadek, by o tej porze roku wykorzystywane były w pełni wszystkie magazyny należące do Operatora Systemu Magazynowania (OSM), spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG" - zaznaczyła też spółka.

PGNiG zastrzegło, że 942 mln m sześc. ze zgromadzonych zapasów stanowią zapasy obowiązkowe w dyspozycji ministra gospodarki. Firma nie dysponuje pełną pojemnością magazynów OSM, ponieważ jej część jest zarezerwowana dla innych podmiotów.

Jednocześnie PGNiG cały czas zatłacza gaz do rozbudowywanych magazynów w Kosakowie, Wierzchowicach i Husowie. Jak wyjaśniła spółka, to element procesu inwestycyjnego w ramach koncesji na bezzbiornikowe magazynowanie gazu ziemnego pod ziemią. Gaz ten nie jest ujęty w stanach magazynowych.

Lekka zima 2013-2014 spowodowała rekordowo niskie zużycie gazu w Europie i w związku z tym rekordowo wysoki poziom jego zapasów. Roczne zużycie gazu w Polsce jest rzędu 16 mld m sześc.

Kawernowy podziemny magazyn gazu Kosakowo ruszył na początku 2014 r. Jego pojemność to ok. 61 mln m sześc. gazu, ale trwa jego rozbudowa do ok. 300 mln m. sześc., którą ma osiągnąć na początku następnej dekady. Pojemność magazynu Husów wynosi 350 mln m sześc., ale jeszcze w tym roku ma osiągnąć 500 mln m sześc.

Większość podziemnych magazynów gazu zlokalizowana jest w częściowo wyeksploatowanych złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Zaletą tego jest to, że zazwyczaj mają połączenia z głównymi gazociągami, a na złożu istnieją już odwierty, które można wykorzystać. Z kolei infrastruktura naziemna znacznie obniża koszty budowy magazynu. Wadą jest to, że zazwyczaj tego typu magazyny można napełnić i opróżnić tylko w ciągu roku. PGNiG posiada pięć takich magazynów gazu - Husów, Strachocina, Brzeźnica, Swarzów i Wierzchowice.

Kosakowo i Mogilno to magazyny w kawernach solnych. Zajmują one o wiele mniejszą powierzchnię, niż magazyny w wyeksploatowanych złożach. Również ich czas budowy jest krótszy. Budowa kawern solnych jest jednak bardziej kosztowna, niż w przypadku wyeksploatowanych złóż węglowodorów. W ciągu roku można je jednak wiele razy napełniać i opróżniać i dlatego są bardzo dobrym zabezpieczeniem w przypadku gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!