PGNiG: magazyny gazu wypełnione w 80 proc.

PGNiG: magazyny gazu wypełnione w 80 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 80 proc. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska. Zapowiedziała, że ze względu na przerwę świąteczną spotkania PGNiG z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski należy się spodziewać po 10 stycznia.

PGNiG ma sześć magazynów gazu o łącznej pojemności 1,6 mld m sześc., z których w czasie doby można pobrać maksymalnie - przy 100-procentowym napełnieniu - ok. 34,5 mln m sześc. gazu. Zapotrzebowanie na gaz zimą wynosi średnio ok. 55 mln metrów sześciennych gazu na dobę.

W piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że wynegocjowane przez rząd 10 grudnia porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do Polski nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami - PGNiG i Gazpromem. Zapewnił jednocześnie, że 1 stycznia 2010 r. gazu w Polsce nie zabraknie.

Polska potrzebuje dodatkowych dostaw gazu w związku z niedostarczaniem od początku roku gazu przez RosUkrEnergo. RUE dostarczało do Polski 2,3 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie. Na początku roku spółka, której współwłaścicielem jest Gazprom, została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Polska od kilku miesięcy rozmawia o uzupełnieniu tych dostaw przez Gazprom poprzez aneksowanie kontraktu jamalskiego. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (z obecnych ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie) oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 r.

Pawlak informował w piątek, że uzgodnienia między firmami mają zagwarantować odpowiednie, korzystne dla Polski rozstrzygnięcia - "zarówno co do przeszłych, jak i przyszłych rozliczeń". Media spekulują, że chodzi o "przeszłe" rozliczenia za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski i należności Gazpromu z tego tytułu wobec operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego EuRoPol Gaz.

Pawlak mówił 11 grudnia, gdy sprawa porozumienia z Rosją wydawała się załatwiona, że "kiedy Rosjanie zaproponowali rozszerzanie dyskusji na porozumienia przeszłe, my zaproponowaliśmy możliwość powrotu do 10-procentowego upustu sprzed 2006 roku". "Na tym etapie rozmowa nie została podjęta, ale myślę, że jest to ciekawy temat na przyszłość" - mówił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!