PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNIG miał stratę w pierwszym kwartale

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
12-05-2009 08:45
PGNIG miał stratę w pierwszym kwartale

W I kwartale tego roku grupa PGNiG osiągnęła prawie 6,4 mld zł przychodów ze sprzedaży, czyli o ponad miliard więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mimo to, na poziomie wyniku netto spółka poniosła stratę w wysokości 399 mln zł.

Osiągnięte przez spółkę wyniki finansowe nie będą miały wpływu na działalność inwestycyjną, jaką prowadzi firma. PGNiG konsekwentnie realizuje i będzie realizować inwestycje, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także wzmacnianie wartości spółki.
Sprzedaż gazu ziemnego – subsydiowana - ma zasadniczy wpływ na podstawową działalność spółki.

Strata na sprzedaży gazu ziemnego w I kwartale 2009 roku była rezultatem bardzo wysokich kosztów zakupu gazu ziemnego z importu, których nie odzwierciedlała obowiązująca taryfa na sprzedaż tego surowca. Zatwierdzona przez prezesa URE korekta taryfy PGNiG, która weszła w życie 1 listopada 2008 roku (spółka wnioskowała o zmianę taryfy począwszy od 1 października 2008) zakładała jedynie 11 proc.wzrost cen paliwa gazowego podczas gdy spółka wnioskowała o wzrost taryfy o ponad 23 proc. Jednostkowy koszt zakupu gazu z importu wzrósł w porównaniu do I kwartału 2008 roku aż o 108 proc.

Cena, za jaką PGNiG kupowało gaz w I kwartale 2009 roku, opierała się na cenach produktów ropopochodnych z trzech ostatnich kwartałów 2008 roku.

W praktyce oznacza to, że również w I kwartale 2009 roku, każde 1000 m3 gazu pochodzącego z importu i sprzedanego na rynku krajowym, zarówno odbiorcom przemysłowym, jak i indywidualnym, było subsydiowane przychodami z innej działalności PGNiG, np. sprzedaży ropy naftowej czy działalności poszukiwawczo – geologicznej.

Zysk z działalności poszukiwawczej i geofizyczno-geologicznej, a także osłabienie złotówki pozytywnie odbiło się na dobrym wyniku osiągniętym przez spółki geologiczno-geofizyczne, których przychody wyniosły ok. 85 mln zł i były wyższe o 22 proc. niż w analogicznych okresie ubiegłego roku.

Z kolei przychody spółek poszukiwawczych wyniosły prawie 110 mln zł i były o 5 proc. wyższe niż w I kwartale 2008 roku. W I kwartale br. spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG podpisały nowe kontrakty z podmiotami zewnętrznymi na prace na Słowacji i Indiach, a także w ramach Grupy, z PGNiG Libia, na wykonanie badań sejsmicznych na bloku będącym w posiadaniu PGNiG.

Z drugiej strony spadek średniookresowych notowań ropy naftowej na światowych rynkach o 54 proc. pomiędzy I kwartałem 2008 roku a I kwartałem 2009 roku spowodował zmniejszenie przychodów ze sprzedaży ropy naftowej o 93 mln zł do poziomu 145 mln zł w analizowanym kwartale. Wynik ten był niemal identyczny z rezultatem uzyskanym w IV kwartale 2008 roku i 40% niższy niż w I kwartale 2008 roku. W efekcie wynik operacyjny segmentu Poszukiwanie i Wydobycie w I kwartale 2009 roku wyniósł 272 mln zł i jest o 27 proc. gorszy niż w I kwartale 2008 roku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP