XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG może nie wybudować gazoportu

PGNiG może nie wybudować gazoportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PO chce zweryfikować i zarząd, i plany PGNiG. Może np. zrezygnować z budowy terminala LNG, do którego nadal nie ma dostawców.

Jak dowiedział się "The Wall Street Journal Polska", minister skarbu Aleksander Grad wstrzyma rozpoczęty w piątek konkurs na nowy zarząd spółki. Prawdopodobne są także zmiany planów inwestycyjnych firmy. Nowy rząd zapowiedział weryfikację projektów dywersyfikacji dostaw gazu i - według ekspertów - może odłożyć na półek projekt budowy gazoportu.

Podstawą do decyzji będzie analiza szans dwóch sztandarowych projektów firmy: budowy wartego blisko 400 mln euro gazo portu oraz nie mniej kosztownego (300 - 350 mln euro) rurociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę z Danią - wyjaśnia dziennik.

Coraz bardziej wątpliwy okazuje się ten pierwszy projekt. PGNiG nie zdołało bowiem podpisać umowy na dostawy gazu LNG. Popyt na to paliwo przewyższa podaż. - Od podpisania kontraktu do pierwszych dostaw trzeba czekać 6 - 7 lat. A bez stałego zaopatrzenia budowa terminalu nie ma sensu - przyznaje w "WSJ Polska" Andrzej Czerwiński, poseł PO i wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki.

Teraz bardziej prawdopodobne niż budowa gazoportu może się okazać stworzenie połączenia z siecią gazowniczą Niemiec. Niewykluczone też, że wzrosną szanse budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. - Zapowiadane przez rząd ocieplenie stosunków z Rosją mogłoby przybliżyć realizację tego projektu - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier w rządzie Jerzego Buzka.

Decyzje o dywersyfikacji dostaw powinny zapaść szybko, bo w 2010 r. kończy się kontrakt PGNiG ze sprzedającą rosyjski gaz spółką RosUkrEnergo. Brak alternatywnych dostawców postawiłby Polskę pod ścianą, a taka właśnie sytuacja w końcu ubiegłego roku dała Rosjanom okazję do wymuszenia na Polsce 10-proc. podwyżki cen - przypomina "WSJ Polska".

Zanim jednak zapadną decyzję ws. strategii PGNiG, PO będzie chciała zastopować wybory nowych władz spółki, przygotowane przez obecną radę nadzorczą. Politycy Platformy uważają, że procedura konkursowa faworyzuje dotychczasowych członków zarządu.

Jak wyjaśnia dziennik chodzi o fakt, że w przypadku kandydatów na prezesa wprowadzono obowiązek posiadania uprawnień na dostęp do materiałów tajnych. Wcześniej o taki certyfikat można było się starać w trakcie konkursu. Teraz był on warunkiem złożenia oferty. Cześć chętnych musiała zrezygnować, a członkowie obecnego zarządu certyfikaty mają.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG może nie wybudować gazoportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!