PGNiG może odzyskać złoża na Ukrainie

PGNiG może odzyskać złoża na Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski koncern gazowy może rozwiązać wieloletnie problemy z eksploatacją swoich złóż gazu na Ukrainie.

Sąd gospodarczy w Kijowie potwierdził decyzję ministerstwa środowiska Ukrainy, które odebrało firmie Ukrnieftieburienie prawo do eksploatacji złóż gazu Sachalinskoje. Obecnie władze w Kijowie mogą sprzedać na aukcji lub w przetargu koncesję na eksploatację tych największych pól gazowych na Ukrainie, które kryją 15 mld m sześc. gazu oraz 1,7 mln ton ropy - napisał dziennik "Kommiersant Ukrainy".

To szansa dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na uregulowanie swoich praw do eksploatacji tych złóż i na rozwiązanie jednego z najbardziej drażliwych sporów w relacjach gospodarczych Polski z Ukrainą.

Od 2000 r. PGNiG z pakietem 36 proc. akcji jest największym udziałowcem spółki Dewon, która inwestowała w eksploatację złóż Sachalinskoje. Szkopuł w tym, że Dewon nie miał koncesji na eksploatację złóż i musiał korzystać z koncesji innej ukraińskiej spółki. Wpędziło to spółkę PGNiG w problemy, gdy w 2003 r. ze złóż popłynął gaz. Planowano wtedy wydobywanie z nich 500-600 mln m sześc. rocznie, z czego ok. 200 mln m sześc. dla PGNiG.

Jednak w 2004 r. administracja ukraińska przekazała koncesję na eksploatację złóż spółce Ukrnieftieburienie, a ta próbowała pozbawić Dewon praw do handlu gazem z tych pól. Rozpoczęły się spory sądowe, które co rusz wstrzymywały eksploatację złóż.

Problemy potęgowały się, bo zmieniali się też udziałowcy pretendentów do inwestycji Dewonu. Według nieoficjalnych informacji z Ukrainy firma, która chciała wypchnąć spółkę PGNiG ze złóż, była kontrolowana przez Mykołę Złoczewskiego, dziś ministra środowiska Ukrainy. Teraz ta firma jest wiązana ze strukturami biznesowymi Ihora Kołomojskiego, jednego z najbogatszych Ukraińców.

A polscy politycy z kolejnych rządów od lat już niemal rytualnie podczas wizyt w Kijowie rozmawiali o uregulowaniu sporu wokół złóż PGNiG. Najprościej rozwiązać go, przyznając Dewonowi koncesję na eksploatację złóż - pisał w maju wpływowy ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia".

Takie jest też stanowisko polskiego koncernu. - Jako mniejszościowy akcjonariusz Dewonu uważamy, że spółka ta powinna wystąpić o koncesję na eksploatację złóż - mówi nam rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Kijów może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, usuwając dwa sporne problemy gazowe w stosunkach z Polską - sugeruje "Kommiersant".

Od początku roku ukraiński państwowy koncern Naftohaz nie wywiązuje się z kontraktu na dostawy ok. 200 mln m sześc. gazu do Polski. Naftohaz tłumaczył, że to skutek przyjętych przed rokiem przepisów, które zabraniały temu koncernowi eksportu gazu z rodzimych złóż. Jednak w lipcu Ukraina zniosła ten zakaz. Według ukraińskich mediów w Kijowie pracują już nad transakcją, która powiąże wznowienie eksportu gazu do Polski z przyznaniem Dewonowi koncesji na eksploatację.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG może odzyskać złoża na Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!