PGNiG może zawrzeć umowę dot. kolejnej elektrowni na gaz w I pół. 2009 r

PGNiG może zawrzeć umowę dot. kolejnej elektrowni na gaz w I pół. 2009 r
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) może w pierwszym półroczu 2009 roku podpisać kolejny list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy zasilanej gazem elektrowni, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa Michała Szubskiego.

"Oprócz podpisania dwóch listów intencyjnych z Tauronem i Energą rozmawiamy z dwoma inwestorami zagranicznymi na temat kolejnej elektrowni na gaz. (…) Decyzja inwestycyjna [dotycząca współpracy z jednym z inwestorów] może zapaść w pierwszej połowie 2009 roku" - powiedział Szubski dziennikarzom w Sejmie. Dodał że moc tej elektrowni mogłaby wynieść ok. 400 MW.

Prezes PGNiG poinformował, że od 2015 roku spółka może na cele energetyczne dostarczać ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, przy założeniu, że powstanie 1,6-2,0 tys. MW mocy.

PGNiG podpisały do tej pory dwa listy intencyjne dotyczące bloków na gaz.

W listopadzie spółka poinformowała o rozpoczęciu współpracy dotyczącej projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu.

Według wstępnych założeń, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 MW, a w zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie.

Pod koniec października PGNiG, gdańska grupa energetyczna Energa i Grupa Lotos podpisały list intencyjny w sprawie budowy nowoczesnej elektrowni gazowej w Gdańsku, która, opalana gazem z PGNiG, pracować będzie głównie na potrzeby gdańskiej rafinerii.

Wcześniej w październiku PGNiG poinformowało, że chce, aby firmy energetyczne, które planują budowę w Polsce bloków parowo-gazowych, zadeklarowały do końca I kw. 2009 roku, ile mocy opalanych gazem zamierzają uruchomić i ile paliwa będą potrzebowały.

Według wstępnych deklaracji firm energetycznych, mogłyby one wybudować w Polsce nawet 7 tys. MW na gaz. PGNiG uważa natomiast, że realna jest budowa 3-4 tys. MW w perspektywie 7-10 lat.

Prezes PGNiG poinformował wtedy, że nie wyklucza żadnego wariantu swojego udziału w projektach energetycznych - wejścia kapitałowego do projektu budowy bloku opalanego gazem, albo występowania w roli dostawcy paliwa gazowego.

O planach budowy elektrowni/elektrociepłowni gazowych informował m.in. zagraniczne koncerny energetyczne takie jak CEZ, EDF, Electrabel, RWE oraz polskie Energa, PGE i Tauron. Budowę bloków na gaz planują też firmy z poza branży KGHM i ZA Puławy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG może zawrzeć umowę dot. kolejnej elektrowni na gaz w I pół. 2009 r

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!