XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG: Możliwy długoterminowy kontrakt na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu

PGNiG: Możliwy długoterminowy kontrakt na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Rosja oczekują, że do końca trwania krótkoterminowego kontraktu na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu, czyli do 30 września, podpisane zostanie porozumienie międzyrządowe w sprawie długoterminowych dodatkowych dostaw po 2009 roku - powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba.

Dopiero po podpisaniu tego porozumienia zostanie podpisany kontrakt między spółkami Gazprom oraz Polskie Górnictwem Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Polska potrzebuje dodatkowych dostaw rosyjskiego gazu w związku z tym, że od początku roku kontraktu nie realizuje rosyjsko-ukraińska spółka RosUkrEnergo (RUE). Została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą. Polski dostawca gazu - PGNiG bilansował krajowe dostawy, pobierając więcej surowca z magazynów, które pod koniec maja były już niemal puste.

1 czerwca Gazprom Export i PGNiG podpisały krótkoterminowy kontrakt na dostawy dodatkowego 1 miliarda m sześć. gazu do 30 września br. (RUE dostarczało rocznie 2,3 mld m sześc. gazu).

Jednak dodatkowy gaz jest nam potrzebny także po 2009 roku; w sprawie kilkuletniego lub kilkunastoletniego kontraktu toczą się rozmowy międzyrządowe. Rosjanie chcą bowiem, żeby dostawy były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie długoterminowych dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Obowiązuje on do 2022 roku; towarzyszy tzw. kontraktowi jamalskiemu. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu. Na początku czerwca, podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, na ten temat rozmawiał z rosyjskim rządem wicepremier Waldemar Pawlak. Był tam też obecny wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba.

Szkałuba powiedział w poniedziałek, że strona rosyjska przedstawiła w Petersburgu swoje oczekiwania, które dotyczą m.in. obniżenia polskich stawek tranzytowych i sprawy akcjonariatu w EuroPolGazie. Rosjanie chcą powrócić do struktury udziałów z lat 90. - 50 na 50 procent. "To nie jest najważniejszy problem dla strony polskiej" - uważa Szkałuba.

Powrót do takiego podziału akcji oznaczałby wyeliminowanie z udziałów w EuroPolGazie spółki Gas-Trading. Ma ona obecnie 4 proc. akcji; po 48 proc. udziałów mają Gazprom i PGNiG. Polska ma 80 proc. udziałów w Gas-Tradingu. Ponad 43 proc. należy do PGNiG; ponad 36 proc do Bartimpeksu, a strona rosyjska ma prawie 16 proc. akcji.

Udziałowcy EuroPolGazu od dłuższego czasu nie mogą dogadać się co do wielkości taryf za przesył rosyjskiego gazu przez terytorium Polski. "Problem statutu i sprawnego działania organów tej spółki jest także przedmiotem polsko-rosyjskich rozmów" - zapewnił wiceprezes PGNiG-u.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: Możliwy długoterminowy kontrakt na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!