PGNiG musi stawić czoła prywatnej konkurencji

PGNiG musi stawić czoła prywatnej konkurencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prywatni dystrybutorzy gazu chcą dostępu do magazynów i złóż PGNiG, a jeśli tego nie dostaną, na liberalizację rynku poczekamy lata.

- Liberalizacja rynku to możliwość wyboru dostawcy przez odbiorcę. Dziś nie istnieje. Ponad 98 proc. rynku to dostawy realizowane przez PGNiG, a niezależny import gazu to około 0,5 proc. Aby liberalizacja stała się faktem, należałoby uwolnić rynek obrotu gazem, udostępnić źródła krajowego gazu, wydzielając z PGNiG spółkę wydobywczą, wprowadzić ułatwienia importowe, udrożnić system przesyłowy, powołując niezależnego operatora systemu magazynowego i wprowadzić swobodny do niego dostęp niezależnym firmom. Ponadto niezbędne jest uproszczenie procedur związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi, a to z kolei wiąże się ze zmianami w prawie o planowaniu przestrzennym, budowlanym itd. - wylicza na łamach "Pulsu Biznesu" Dariusz Brzozowski, prezes spółki Media Odra Warta.

Co do tego w prywatnym sektorze gazowym panuje jednomyślność.

Zdaniem przedstawicieli G.EN. Gaz Energii, bez tych zmian na liberalizację rynku poczekamy lata, bo branżę gazowniczą charakteryzuje bardzo duża kapitałochłonność.

- Dodatkowo po wejściu Polski do UE znacznie wzrosły koszty robót budowlano-montażowych, a także nastąpiła emigracja wykwalifikowanych pracowników. Gdyby przyjąć, iż szerszy dostęp prywatnych przedsiębiorstw do polskiego rynku gazu istniałby nadal jedynie w teorii, na prawdziwą konkurencję w gazownictwie musielibyśmy poczekać kilkadziesiąt lat. Tyle bowiem czasu zajęłoby prywatnym firmom energetycznym zbudowanie systemów dystrybucyjnych, w rozmiarach pozwalających rzucić wyzwanie krajowemu potentatowi - mówi w "PB" Bernard Rudkowski, prezes firmy G. EN Gaz Energia.

Aby uniknąć czarnego scenariusza, konieczne jest zaangażowanie państwa w budowę liberalnego rynku gazu.

- Nowy rząd winien dać silny impuls do zmian. Byłby nim niewątpliwie podział istniejącej grupy kapitałowej PGNiG na wiele niezależnych przedsiębiorstw, konkurujących ze sobą oraz układających swoje relacje zgodnie z rachunkiem ekonomicznym - dodaje Bernard Rudkowski.

Ale zmianą najbardziej pożądaną przez konkurencję jest wydzielenie z PGNiG operatora systemu magazynowania gazu ziemnego. PGNiG nie chce o tym słyszeć. Firmy, które chcą importować do Polski powyżej 50 mln m sześc. błękitnego paliwa, muszą jego rezerwy gromadzić w kraju, a w Polsce jedynym właścicielem magazynów jest PGNiG. Budowa własnych to koszt, który dodatkowo osłabiłby konkurencyjność niezależnych dystrybutorów gazu względem monopolisty - wyjaśnia dziennik.

To niejedyny postulat niezależnych dystrybutorów gazu. - Konieczne jest wydzielenie ze struktur PGNiG spółki wydobywczej. Da to wszystkim przedsiębiorstwom równy dostęp do zasobów tańszego krajowego gazu - stwierdza Bernard Rudkowski.

Niezależni dystrybutorzy gazu, a także PGNiG, niecierpliwie czekają na uwolnienie cen gazu ziemnego. Obecnie o ich poziomie, na wniosek dystrybutorów, decyduje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To zniechęca firmy do inwestowania.

- Uwolnienie cen możliwe będzie po spełnieniu postulatów dotyczących reorganizacji PGNiG. I nie należy obawiać się, że przedsiębiorstwa ze względu na niedojrzałość rynku będą wykorzystywać pozycję monopolistyczną w regionach. Firmy gazownicze mają już konkurentów. Są nimi producenci i dystrybutorzy węgla kamiennego, oleju opałowego czy LPG - podkreśla Bernard Rudkowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG musi stawić czoła prywatnej konkurencji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!