Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG o porozumieniu z Gazpromem

Autor: wnp.pl (Marek Klimek)
04-11-2009 15:19
PGNiG o porozumieniu z Gazpromem

Zarząd PGNiG SA przyjął 3 listopada 2009 roku tzw. pakiet uzgodnień zawarty we „Wspólnym oświadczeniu pomiędzy OAO Gazprom i PGNiG SA dotyczącym współpracy w sferze gazowej”.

Osiągnięte przez PGNiG SA i OAO Gazprom porozumienie w sprawie dostaw gazu zapewni bezpieczeństwo dostaw do wszystkich odbiorców w Polsce i daje podstawy do rozwoju krajowego rynku gazu. Nie zagraża też planom dywersyfikacji dostaw gazu, które pozostają priorytetem.
Porozumienie zakłada przedłużenie okresu obowiązywania istniejącego kontraktu długoterminowego z 2022 roku do roku 2037 oraz ustala poziom dostaw gazu na 10,27 mld m. sześciennych. Zmianie nie ulegnie ustalona przed laty formuła cenowa. Wypracowane przez PGNiG i Gazprom uzgodnienia wejdą w życie po podpisaniu przez Rzeczpospolitą Polską i Federację Rosyjską odpowiednich dokumentów na szczeblu rządowym.

Nowe warunki kontraktu pozwolą na stabilizację dostaw gazu do Polski, a zawarcie umowy bezpośrednio z producentem gazu pozwoli uniknąć problemów, jakie miały miejsce w przeszłości w związku z zawieraniem kontraktów z pośrednikami. Firmy, nie będące producentami gazu w założeniu miały dostarczać do Polski - zgodnie z rozporządzeniem dywersyfikacyjnym z 2001 roku - gaz inny niż rosyjski, ale jak pokazała praktyka prowadziło do problemów jak np. z RosUkrEnergo.

Spółka ta, mimo obowiązującego kontraktu nie dostarcza do Polski gazu od stycznia 2009 roku. Zawieranie kontraktów długoterminowych bezpośrednio z producentami gazu jest praktyką rynkową, a podobne umowy zawarły z Gazpromem także inne firmy europejskie takie jak np. włoska ENI do 2035 roku, niemieckie: E.ON do 2035, VNG do 2031 roku.

Porozumienie pomiędzy PGNiG SA a OAO Gazprom zakłada także kompromisowe rozwiązania dotyczące zarządzania spółką EuRoPolGAZ i jej polityki taryfowej. Strony ustaliły, że będą zmierzać do powrotu do pierwotnie ustalonej w porozumieniu międzyrządowym struktury akcjonariatu, w której PGNiG SA i OAO Gazprom będą miały po 50 proc. udziałów w spółce. Inicjatywa dotycząca powrotu do struktury dwóch akcjonariuszy była m.in. w 2001 roku zgłaszana także przez stronę polską.

Wbrew niektórym opiniom pojawiającym się na rynku, taka struktura nie oznacza osłabienia pozycji którejkolwiek ze stron, ponieważ statut EuRoPolGAZU zakłada, że najważniejsze decyzje są podejmowane przy wspólnej akceptacji dwóch największych akcjonariuszy.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP