PGNiG ocenia, że inwestycje w rozbudowę magazynów gazu idą zgodnie z planem

PGNiG ocenia, że inwestycje w rozbudowę magazynów gazu idą zgodnie z planem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ocenia, że priorytetowa inwestycja spółki – rozbudowa magazynu gazu Wierzchowice – przebiega zgodnie z harmonogramem i już w 2011 roku jego pojemność wzrośnie dwukrotnie, poinformował prezes spółki Michał Szubski.

Dodał, że obecnie nie ma potrzeby uruchamiania zapasów magazynowych, aby zbilansować dostawy gazu. Ewentualne ograniczenia mogą, w jego ocenie, rozpocząć się po 20 października.

"Inwestycje w rozbudowę magazynów gazu to nadrobienie zaległości i istotny element dywersyfikacji źródeł dostaw do Polski. Priorytetowa inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. Mamy duże wsparcie w postaci współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Podwojenie pojemności magazynowych jest jednym z filarów strategii firmy" – podkreślił prezes PGNiG na spotkaniu z dziennikarzami.

Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu dofinansowania na łącznie cztery projekty magazynowe realizowane w Polsce w wysokości 390,5 mln euro (ok. 1,54 mld zł). Środki mają zostać wykorzystane do czerwca 2015 r.

Dofinansowanie UE do rozbudowy magazynu Wierzchowice wyniesie 503,6 mln zł. Planowany całkowity koszt realizacji to 1,96 mld zł brutto. Pojemność magazynu wzrośnie do 1,2 mld m.sześć.

Łącznie spółka chce do 2015 roku zwiększyć pojemność swoich magazynów do ponad 3 mln m.sześć. z 1,6 mld m.sześć. obecnie. PGNiG w sumie wybuduje dziewięć podziemnych magazynów, z których cztery (oprócz Wierzchowic jest to Strachocina, Mogilno, Kosakowo) w ok. 30% zostaną sfinansowane ze środków z UE.

Prezes PGNiG zaznaczył ponadto, że obecnie nie ma potrzeby sięgania po zapasy magazynowe.

"Obecnie nie ma takiej potrzeby, sytuacja jest zbilansowana. Właściwie kończymy zatłaczanie magazynów. Mamy zgromadzone ok. 1,4 mld m.sześć. gazu. Po 20 października, jak wcześniej sygnalizowaliśmy, możemy mieć do czynienia z ewentualnymi ograniczeniami dostaw" – dodał prezes firmy.

Ruhrgas, który wyraził chęć sprzedaży gazu stronie polskiej z Ukrainy, nie porozumiał się dotychczas w tej kwestii z ukraińskim Naftohazem. Zdaniem prezesa PGNiG, najlepszym rozwiązaniem byłoby podpisanie umowy gazowej z Rosją na zwiększone dostawy gazu w kształcie wynegocjowanym już w lutym 2010. Wówczas uzgodniono m.in. tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski do 2045 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!