XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG odda do użytku gazoport w 2011 r.

PGNiG odda do użytku gazoport w 2011 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zawrzeć długoterminowy kontrakt na dostawę skroplonego gazu LNG do terminalu w Świnoujściu

Oznaczałoby to dla firmy dodatkowe 2,5 mld m. sześć. surowca rocznie. Szybciej, bo w ciągu najbliższych dni powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na zaprojektowanie terminalu LNG - informuje "Parkiet". Szacowany koszt budowy to ok. 450 mln euro. Gazoport powinien zostać oddany do użytku pod koniec 2011 r.

Firma prowadzi aktualnie rozmowy z trzema kontrahentami w sprawie dostaw gazu. Pod uwagę spółka bierze dostawę z obszaru Afryki Północnej, Zachodniej lub krajów Bliskiego Wschodu.

Dużą niewiadomą, która nie pozwala analitykom jednoznacznie wypowiadać się o opłacalności terminalu LNG, jest brak długoterminowych prognoz dotyczących rozwoju rynku gazu w Polsce, które powinien opracować rząd - pisze "Parkiet". - Główne pytanie w tym zakresie dotyczy sposobu zaopatrywania polskiej energetyki w surowiec. Jeśli ten sektor nadal będzie korzystał niemal wyłącznie z węgla brunatnego i kamiennego, to szanse na istotne zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego znacznie maleją. Tymczasem błękitne paliwo doskonale nadaje się jako surowiec do elektrowni szczytowych, które mają zapewniać prąd, wtedy gdy są jego niedobory w poszczególnych regionach kraju.

W ubiegłym roku Polska zużyła tylko 13,7 mld metrów sześciennych gazu. Hiszpania, która często porównywana jest do naszego kraju, zużyła w 2006 r. 33,4 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Od 2000 r. zarówno ceny gazu ziemnego, jak i ropy naftowej gwałtownie rosną. O ile jeszcze siedem lat temu w Unii Europejskiej błękitne paliwo kosztowało średnio nieco ponad 3 dolary za milion BTU (jednostka energii), to dziś jego cena przekracza 8 dolarów. Według Aleksandra Miedwiediewa, wiceprzewodniczącego rady dyrektorów Gazpromu, w najbliższym czasie jego cena może wzrosnąć do 10,5 dolarów za milion BTU. Podobnie kształtuje się cena skroplonego gazu LNG, chociaż od dwóch lat w Japonii (największy na świecie odbiorca) jego cena była niższa niż średnia europejska płacona za gaz odbierany z rurociągów. Jaką cenę zapłaci PGNiG w kontrakcie na LNG, okaże się w ciągu najbliższych tygodni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG odda do użytku gazoport w 2011 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!