Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG odpiera zarzuty w sprawie rzekomego "solenia zatoki"

Autor: wnp.pl (DM)
23-06-2015 19:58

PGNiG odpiera zarzuty jakie pojawiły się w mediach, jakoby działania firmy niszczyłyby środowisko naturalne. Chodzi o wzrost zasolenia Zatoki Puckiej i związany z tym spadek populacji ryb.

Według PGNiG nie jest prawdziwy tak duży wzrost zasolenia o jakim mówią media. Jak tłumaczy spółka: „przyjęty model zakładał wzrost zasolenia o 0,5 promila – wartości granicznej zakładanej w decyzji środowiskowej, co jest wartością nie mającą wpływu na życie ryb i innych organizmów morskich”.
PGNiG odpiera zarzuty w sprawie rzekomego "solenia zatoki"
Zdaniem PGNiG, nie jest prawdą, że zawartość tlenu na jeden litr wody ma związek z zasoleniem akwenu.
fot. Piotr Waniorek

ZOBACZ TAKŻE

Spółka argumentuje, ze w wyniku przeprowadzonych niezależnych badań przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytut Morski w Gdańsku zanotowane przyrosty zasolenia mieszczą się w granicach 0.3-0.4 PSU i to tylko na obszarze około 300 m x 300 m - licząc od środka instalacji zrzutowej. „Co najważniejsze - poza tym obszarem nie stwierdzono zmian zasolenia, co dobitnie dowodzi, że zrzut solanki nie ma praktycznie wpływu na wzrost zasolenia Zatoki Puckiej. Tym samym nie może być mowy o wpływie solanki na populację flądry. Potwierdzeniem braku wpływu zrzucanej solanki na zasolenie wód rejonu są prowadzone w trybie ciągłym pomiary zasolenia - prowadzone kilka razy do roku pomiary zasolenia w sąsiedztwie zrzutu (pomiary realizował IBW PAN w Gdańsku, Instytut Morski w Gdańsku oraz IMGW w Gdyni). Pomiary te nie wykazywały wzrostu zasolenia powyżej 0.5 PSU, natomiast stwierdzono naturalne wahania zasolenia zależne od pogody i pory roku w granicach kilku PSU” – podkreśla firma.

Zdaniem PGNiG, nie jest prawdą, że zawartość tlenu na jeden litr wody ma związek z zasoleniem akwenu. - Pomiary zawartości tlenu w wodach Zatoki Puckiej w strefie zrzutu jak i poza bezpośrednim zrzutem w odległości ok. 3 km są realizowane w ramach monitoringu eksploatacyjnego cztery razy w roku. Zasięg pomiarów obejmuje strefę zrzutu solanki (4 pkt. pomiarowe), sąsiedztwo zrzutu oczyszczonych ścieków przez OŚ Dębogórze (1 pkt. pomiarowy na południe od zrzutu), oraz dwa punkty na północ i wschód od zrzutu. Wykonane pomiary potwierdzają, że natlenienie wód Zatoki Puckiej nie ma żadnego związku z prowadzonym zrzutem solanki – argumentuje PGNiG.

Jak czytamy w stanowisku firmy, badania wykonywane przez Instytut Morski w Gdańsku – co jest niezwykle ważne -  wykazały różnice w strukturze gatunkowej i wymiarowej ryb złowionych w badanym rejonie w latach 2009-2012  nie upoważniają do takich wniosków jak w artykule.

- Wg Instytutu Morskiego w Gdańsku – podobne, jak w badanym akwenie - wahania w strukturze ryb, są wynikiem działania czynników naturalnych i występują w różnych akwenach pomimo tego, że nie są poddane one oddziaływaniu czynników antropogenicznych takich jak np.  zrzut solanki – tłumaczy PGNiG.

Szefostwo firmy podkreśla, że: spółki z GK PGNiG realizując swoje inwestycje zawsze przestrzegają wszelkich przepisów prawa, szczególnie tych wynikających z uwarunkowań środowiskowych. Każda nasza działalność poddawana jest w związku z tym drobiazgowej kontroli wielu niezależnych instytucji badających wpływ i oddziaływanie na środowisko. W przypadku KPMG Kosakowo – wspomniane kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości. 

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP