Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG operatorem i partnerem na kolejnych koncesjach w Norwegii

Autor: wnp.pl (DM)
20-01-2016 12:11
PGNiG operatorem i partnerem na kolejnych koncesjach w Norwegii

PGNiG Upstream International, spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, otrzymała w ramach rundy koncesyjnej APA 2015, udziały w 4 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, w tym w jednej jako operator.

Dwie z pozyskanych koncesji (PL838 i PL839) są zlokalizowane jest na Morzu Norweskim, pozostałe na Morzu Północnym (PL813) oraz na Morzu Barentsa (PL850).
Rozszerzenie działalności PGNiG UI na obszar trzech akwenów morskich jest potwierdzeniem rosnącej pozycji spółki w poszukiwaniach węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Koncesja  PL838, w której PGNiG UI otrzymało 40 proc. udziałów jako operator, przylega od strony wschodniej do złoża Skarv, będącego w produkcji od 2012 roku. Partnerami tej koncesji zostały firmy Tullow Oil Norge AS  i E.ON E&P Norge AS, które otrzymały po 30  udziałów każda.

Koncesja PL839, w której PGNiG UI otrzymało 11,9 proc. udziałów jako partner, przylega od strony zachodniej do koncesji produkcyjnej Skarv, gdzie PGNiG UI posiada udziały. Operatorem na tej koncesji została firma BP Norge AS (23,8 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Statoil Petroleum AS (36,2 proc.) i E.ON E&P Norge AS (28,1 proc.).

Koncesja PL813, w której PGNiG UI otrzymało 8 proc. udziałów jako partner, znajduje się w sąsiedztwie koncesji produkcyjnej Gina Krog, gdzie PGNiG UI posiada udziały.  Operatorem na tej koncesji została firma Statoil Petroleum AS (58,7 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Total E&P Norge AS (30 proc.) i Det norske oljeselskap ASA (3,3 proc.).

Koncesja PL850, w której PGNiG UI otrzymało 20 proc. udziałów jako partner, zlokalizowana jest na Morzu Barentsa, w odległości około 50 km na północ od linii brzegowej Norwegii. Operatorem na tej koncesji została firma Edison Norge AS (40 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Lime Petroleum Norway AS i KUFPEC Norway AS, które otrzymały po 20 proc. udziałów.

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata, a w przypadku koncesji PL850 trzy, na wykonanie stosownych analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego objętych koncesjami obszarów. Po tym okresie zostaną podjęte decyzje o wierceniu otworów poszukiwawczych lub zwolnieniu niektórych koncesji bez wykonywania wierceń (drill or drop decision).

Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W portfelu aktywów PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych.

W ramach rundy koncesyjnej APA 2015, rząd norweski przydzielił 19 stycznia 2016 roku 37 firmom naftowym udziały w 56 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na szelfie norweskim. Najwięcej z przydzielonych koncesji znajduje się na Morzu Północnym (27). Na Morzu Norweskim  zlokalizowanych jest 24, a na Morzu Barentsa 5.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP