PGNiG rozmawia o projektach energetycznych

PGNiG rozmawia o projektach energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police to następni potencjalni partnerzy PGNiG do wspólnych inwestycji w elektrociepłownie zasilane gazem.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi rozmowy z kilkoma firmami na temat inwestycji związanych z przestawieniem istniejących elektrociepłowni z opalania węglem kamiennym na gaz ziemny. Powodem jest konieczność budowania popytu na dodatkowy surowiec, który za kilka lat może trafić do Polski m.in. poprzez terminal w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe (ma połączyć krajowy system z Danią). Od kilku lat nad Wisłą zużywa się tę samą ilość gazu, czyli około 14 mld m sześc., z czego 2/3 pochodzi z importu - czytamyw "Parkiecie".

Z uzyskanych przez "Parkiet" informacji wynika, że PGNiG chce realizować wspólne przedsięwzięcia w energetyce m.in. z Zakładami Azotowymi Puławy i Zakładami Chemicznymi Police. Do rozmów na ten temat zachęca m.in. Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu. We wszystkich wymienionych firmach resort ma większościowe pakiety akcji, więc jego sugestie muszą być brane pod uwagę.

- Inwestycje w energetykę należą do strategicznych celów grupy. Obecnie prowadzone rozmowy są jednak na wstępnym etapie i dlatego nic więcej nie możemy na ich temat powiedzieć - mówi "Parkietowi" Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG. Lakonicznych odpowiedzi udzielają także firmy chemiczne.

- Prowadzimy rozmowy z PGNiG o ewentualnej współpracy w różnych obszarach - twierdzi Grzegorz Kulik, kierownik działu komunikacji korporacyjnej Puław. - Liczymy na realizację nowych projektów nie tylko w zakresie gazu, ale i wsparcia produkcji chemicznej. Szczegóły dotyczące współpracy są jednak poufne - mówi Sławomir Winiarski, wiceprezes Polic. Firma rozważa współpracę z PGNiG przy produkcji amoniaku. Nie można wykluczyć, że obie spółki powołają w tym celu nowy podmiot.

Dla Polic i Puław najważniejszym elementem rozmów są negocjacje o dostawach gazu. Oba zakłady należą do jednych z największych odbiorców surowca w kraju. Zakup gazu stanowi około połowy kosztów nabycia surowców przez spółki. Obie firmy mają też elektrociepłownie, które dziś są zasilane węglem kamiennym. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną powoduje, że prawdopodobnie będą musiały je rozbudować. PGNiG mogłoby współfinansować projekty, ale pod warunkiem, że zużywanym surowcem będzie gaz - czytamy w "Parkiecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG rozmawia o projektach energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!