XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG skarży się na wolne tempo działań ws. Baltic Pipe

PGNiG skarży się na wolne tempo działań ws. Baltic Pipe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ocenie PGNiG, działania Gaz-Systemu związane z przejęciem od tej spółki realizacji inwestycji gazociągu Baltic Pipe są mało dynamiczne. Gaz-System poinformował, że zgodę na przejęcie projektu uzyskał od władz spółki dopiero tydzień temu.

Gazociągi Skanled (z Norwegii do Danii) i Baltic Pipe (z Danii do Polski) mają połączyć Polskę z norweskimi złożami gazu. Od 2013 roku ma nimi docierać do Polski rocznie ok. 3 mld m sześć. gazu.

Wstępne uzgodnienia między spółkami w sprawie inwestycji Baltic Pipe zapadły w lipcu. Zdaniem PGNiG zgodziły się na to także ministerstwa skarbu i gospodarki. "Rozmowy z Gaz-Systemem dotyczące przekazania projektu nie posuwają się jednak do przodu w takim tempie, jak zakładaliśmy" - powiedział we wtorek PAP prezes spółki Michał Szubski.

"Do podjęcia takiej decyzji konieczna była zgoda rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółki. Gaz-System uzyskał taką zgodę w ubiegłym tygodniu" - poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Dodała, że obecnie jest "finalizowana treść porozumienia", które Gaz System podpisze z PGNiG.

"Spółka nie zakłada opóźnień w projekcie" - zapewniła. Planowany termin oddania inwestycji to 2013 r.

Polkowska zaznaczyła, że przed podjęciem decyzji o budowie połączenia gazociągowego między Danią a Polską "Gaz-System musi zbadać zapotrzebowanie na przesył gazu tym połączeniem". Spółka będzie zbierać niewiążace deklaracje od firm do 31 października.

"Ostateczna decyzja zostanie podjęta (...) po podpisaniu wiążących umów przesyłowych z zainteresowanymi firmami, w tym także z PGNiG" - dodała Polkowska.

"Liczymy, że PGNiG weźmie udział we wstępnym badaniu rynku i potwierdzi wcześniejsze deklaracje dostaw gazu do Polski na szacowanym poziomie 3 mld m sześć." - poinformowała rzeczniczka.

PGNiG objął w 2007 roku 12 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej złóż Skarv, Snadd i Idun na Morzu Północnym. Dają one spółce szansę na roczne wydobycie gazu na poziomie 500 mln metrów sześciennych, poczynając od przełomu 2012 i 2013 roku. Jak poinformował PAP prezes PGNiG, spółka postara się znaleźć nowe koncesje, bądź udział w koncesjach już udzielonych, które zapewniłyby jeszcze około 1 mld wydobycia rocznie z tego kierunku. "Pozostałe 1,5 mld stanowiłby gaz dokupiony w ramach normalnych transakcji" - poinformował Szubski. Dałoby to w sumie deklarowane 3 mld m sześc. gazu rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG skarży się na wolne tempo działań ws. Baltic Pipe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!