Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG: trudne warunki rozwoju energetyki gazowej w Polsce

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
16-02-2009 05:02
PGNiG: trudne warunki rozwoju energetyki gazowej w Polsce

Długoterminowe umowy pomiędzy odbiorcą a dostawcą gazu, odpowiednia infrastruktura przesyłowa oraz zmiana regulacji w sektorze elektroenergetycznym i gazowym - to warunki rozwoju energetyki gazowej w Polsce.

- W PGNiG chcemy zbudować drugą nogę biznesową -nogę elektroenergetyczną, dlatego widzimy siebie jako współinwestora w kilku projektach budowy elektrowni i elektrociepłowni gazowych. Na podstawie analizy rynku można prognozować, że w najbliższych latach w Polsce powstanie ok. 2-3. tys. MW mocy gazowych. Co prawda deklaracje sektora elektroenergetycznego są wyższe, ale zdarzają się przypadki, że te same lokalizacje pojawiają się w planach kilku inwestorów, a wiadomo, że w danej lokalizacji powstanie tylko jedna elektrownia. Obserwujemy różny poziom zaangażowania tych projektów, niektóre są już na etapie uzgodnienia lokalizacji i negocjacji wykupu gruntu a inne są na etapie prac koncepcyjnych - mówi Radosław Dudziński, wiceprezes zarządu PGNiG.
Radosław Dudziński dodaje, że myśląc o zaspokojeniu potrzeb na gaz planowanych elektrowni i elektrociepłowni trzeba pamiętać o kilku warunkach. Pierwszym z nich jest dostępność paliwa. By móc realizować takie inwestycje niezbędne jest podpisanie umów na dostawy gazu.

- Tego rodzaju umowy są także niezbędne dla PGNiG, po to abyśmy mogli wcześniej zakontraktować potrzebne ilości gazu. Uruchomienie 2-3 tys. MW mocy gazowych oznacza wzrost zużycia gazu w Polsce o ok. 2-3 mld sześć., przy wielkości rynku ok. 15 mld. są to bardzo znaczące ilości. To za dużo, by w przypadku gdy te inwestycje nie powstaną, móc wycofać się bardzo szybko z kontraktów importowych. Obie strony muszą więc mieć zapewniony komfort pracy długoterminową umową - podkreśla prezes Dudziński.

Kolejny warunek dotyczy infrastruktury. Wiadomo jak trudno jest realizować inwestycje liniowe, system przesyłu gazu wymaga wzmocnienia. Dlatego, zdaniem Radosława Dudzińskiego, niezbędne są rozwiązania prawne ułatwiające realizację tego rodzaju inwestycji.

Następny warunek wiąże się ze zmianami zasad regulacji w sektorze elektroenergetycznym i gazowym.

- Przy negocjowaniu finansowania dla inwestycji w wysokości kilkuset milionów lub kilku miliardów euro trudno opierać się na tym, że cena gazu będzie taka, jaką zatwierdzi Prezes URE. Z punktu widzenia instytucji finansowych jest to zmienna, której nie sposób wiarygodnie zaprognozować. Dlatego optymalnym rozwiązaniem byłoby przejście na wieloletnie formuły cenowe. Jeśli chcemy chronić odbiorców domowych to można nadal regulować ten segment rynku. Natomiast w przypadku gdy mówimy o podmiotach gospodarczych, niejednokrotnie większych od PGNiG, powstaje pytanie czy takiego partnera należy chronić. Czy takie koncerny jak CEZ, RWE czy EdF-Suez pozwolą sobie zrobić krzywdę i narzucić nieuzasadnione ceny? Negocjacje w oparciu o formułę cenową będą do przyjęcia dla obu stron, a banki na tej podstawie ocenią czy projekt jest rentowny i warty zaangażowania - przekonuje prezes Dudziński.

W jego ocenie, jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione to znaczna część planowanych inwestycji się zmaterializuje.

- Osobiście patrzę na to dość optymistycznie - ocenia wiceprezes PGNiG.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP