PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG udało się powstrzymać groźne dla Polski gazowe rozstrzygnięcia

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
27-12-2016 14:11 |  aktualizacja: 27-12-2016 14:56
PGNiG udało się powstrzymać groźne dla Polski gazowe rozstrzygnięcia
Fot. Fotolia

Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie decyzji ws. zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL dla Gazpromu - poinformował prezes firmy Piotr Woźniak.

Choć Trybunał swoje postanowienie wydał 23 grudnia, to nie zostało ono jeszcze oficjalnie opublikowane. Informacja o decyzji dotarła już jednak do PGNiG.
Jak wyjaśnił szef PGNiG, postanowienie Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia decyzji KE przez Trybunał, nie można wykorzystywać OPAL-u tak, jak chciał Gazprom, a to sukces naszej firmy.

W ten sposób Trybunał Sprawiedliwości wstrzymał wykonanie decyzję Komisji Europejskiej z końca października tego roku, dotyczącą wyłączenia gazociągu OPAL spod reguł rynkowych.

Zgodnie z nią rosyjski Gazprom mógłby wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u (maksymalna przepustowość gazociągu to ok. 35 mld m sześc.).

OPAL to skrót od niemieckiego: Ostsee Pipeline Anbindungsleitung (dosłownie bałtycki rurociąg łączący). Mająca średnice 1400 mm i mogąca rocznie przesłać 35 mld m3 gazu rura to w istocie południowa odnoga Nord Streamu. Gazociąg liczy 470 kilometrów i przecina wschodnie landy Niemiec – od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od zachodniej granicy Polski. Zaczyna się koło Greifswaldu, a kończy w Olbernhau. Rosjanie od dawna starali się o pozwolenie na pełne wykorzystywanie gazociągu. Większy przesył OPAL-em oznaczałby równocześnie możliwość zwiększenia przesyłu Nord Streamem i zmniejszenie roli Ukrainy jako kraju tranzytowego.

Jak przekonywał niedawno prezes Woźniak, zwiększenie dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL jest skrajnie niekorzystne dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Mówi się o zwiększeniu przepustowości gazociągu Nord Stream o co najmniej 5 mld m sześc., a naszym zdaniem o 10 mld m sześc., do 65 mld m sześc. gazu rocznie - mówił Piotr Woźniak. - Dostrzegamy w tym konsekwentną realizację przez Gazprom polityki systematycznego wyłączania gazociągów biegnących przez Ukrainę i być może także przez Białoruś – tłumaczył.   

- Gazprom konsekwentnie przygotowuje się do ograniczenia lub odcięcia przesyłu gazu korytarzem południowym, co jest skrajnie niekorzystne dla naszego regionu - przekonuje szef PGNiG. - W konsekwencji będziemy odcinani od dostępu do gazu ze Wschodu, po to żeby ten sam rosyjski gaz mógł do nas trafiać od Zachodu.  

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP