PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG w Iranie. Jakie szanse ma polski koncern na tym rynku?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-01-2017 12:57
PGNiG w Iranie. Jakie szanse ma polski koncern na tym rynku?

O tym, czy PGNiG odniesie sukces na irańskim rynku węglowodorów, powinniśmy dowiedzieć się do 20 marca.

Fot. Shutterstock

Polski koncern gazowy jest jedną z 29 zagranicznych firm, które mogą w przyszłości uczestniczyć w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów w Iranie. Jakie są atuty naszej spółki, a jakie największe bariery, utrudniające wejście na irański rynek?

Irańska administracja zakwalifikowała 29 firm do składania ofert w nadchodzących przetargach na rozwój tamtejszych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wśród światowych potentatów znalazł się i PGNiG. Czytaj więcej:

Rosną szanse na udział PGNiG w eksploatacji irańskich złóż gazu i ropy

Wielkie oczekiwania Z pewnością największą barierą, która może przeszkodzić PGNiG w szerokim wejściu na irański rynek węglowodorów, jest stosunkowo mała „masa finansowa” naszej spółki. Pamiętajmy, że irański rząd spodziewa się w ciągu kilku najbliższych lat inwestycji w branże węglowodorową na poziomie 100 miliardów dolarów. To wielokrotnie więcej niż cała kapitalizacja polskiej spółki.

Jednak należy podkreślić, że Teheran od polskiej firmy nie będzie oczekiwał aż takich gigantycznych kwot. Jednak z pewnością zaangażowanie rzędu setek milionów złotych czy nawet kilku miliardów, może być potrzebne. Skala zdolności finansowych naszej spółki z pewnością zdeterminuje, gdzie nasza spółka będzie mogła zaistnieć.

Drugą słabością jest fakt, że dominującym udziałowcem w PGNiG jest państwo. Branża węglowodorowa jest szczególnie wrażliwa na polityczne wpływy, stąd też spółki, w których Skarb Państwa ma wiodące udziały, nie wszędzie są mile widziane, nie wszędzie mogą także dostać najbardziej lukratywne kontrakty.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku Iranu mamy do czynienia  z inwestycjami o bezprecedensowej skali. Teheran chciałby pozyskać 100 mld dolarów. To tak ogromna kwota, że Persowie nie mogą wybrzydzać. Co więcej wśród dopuszczonych do dalszych starań firm jest kilka o zdecydowanie większej politycznej zależności niż PGNiG. Zresztą nasza firma ma także liczne atuty.

W Iranie już byliśmy

Po pierwsze, nie jesteśmy anonimowi. W latach 2008-2010 PGNiG współpracowało z Iranian Offshore Oil Company (IOOC) spółką należącą do NIOC – na złożu gazowym Lavan. Prace w Iranie na rzecz NIOC w latach 2003-2007 prowadziła również Geofizyka Toruń – spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Paradoksalnie to, że PGNiG jest co najwyżej średnią firma w branży ma także zalety. Nie wszystkie złoża, jakie chce zagospodarować rząd w Teheranie, są olbrzymie. Istnieje także szereg mniejszych rezerwuarów. Dla największych firm węglowodorowych na świecie mogą nie być one aż tak atrakcyjne. 

Atutem PGNiG jest także to, że nasza spółka może uczestniczyć w szerokim spektrum prac, począwszy od badań, a na wydobyciu kończąc.

Co także nie jest bez znaczenia, nasz kraj ma w Teheranie raczej niezłe notowania, a to także może sprzyjać podpisaniu ewentualnych kontraktów.

O tym, czy PGNiG odniesie sukces, powinniśmy dowiedzieć się do 20 marca.

Dariusz Malinowski
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP