PGNiG wyeksportowało na Ukrainę już ponad 1 mld m sześc. gazu

PGNiG wyeksportowało na Ukrainę już ponad 1 mld m sześc. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od sierpnia 2016 r. do grudnia 2017 r. łączna sprzedaż gazu na Ukrainę przekroczyła 1 mld m sześc. - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W samym 2017 r. spółka sprzedała na Ukrainę 700 mln m sześc. Większą sprzedaż uniemożliwia brak odpowiedniej infrastruktury.

  • Gaz jest dostarczany na Ukrainę poprzez bezpośredni interkonektor gazowy.
  • Jego roczna przepustowość w stronę Ukrainy wynosi około 1,5 mld m sześc.
  • Gaz-System planuje budowę nowego połączenia o przepustowości 5 mld m sześc.

"Nasze dostawy są atrakcyjne ze względu na konkurencyjną ofertę handlową, ale są także pewne i stabilne, co ma ogromne znaczenie dla Ukrainy. Sprzedaż rośnie dzięki umiejętnie prowadzonej przez PGNiG polityce cenowej. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku" - oznajmił wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał, wyniki te potwierdzają rosnącą rolę PGNiG na rynku gazowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. PGNiG przywołuje dane uznanej firmy analitycznej Argus, według których w III kwartale 2017 r. PGNiG było 9. największym eksporterem gazu na ukraiński rynek oraz największym polskim eksporterem gazu w tym kierunku.

Strategia spółki przewiduje dalszy rozwój działań handlowych na rynkach europejskich. PGNiG przypomniało też, że w październiku 2017 r. spółka podpisała umowy ramowe z ukraińskim operatorem przesyłowym Ukrtransgaz na magazynowanie i przesył gazu w ukraińskim systemie, co - według PGNiG - otwiera nowe możliwości handlowe.

Maciej Woźniak zaznaczył, że portofolio gazowe, które może zaoferować PGNiG jest dobrze zdywersyfikowane. "Surowiec pochodzi zarówno z krajowego wydobycia, ale też importujemy go z różnych kierunków. Po 3 kwartałach 2017 r. 12 proc. całego importu do Polski stanowiły dostawy z Kataru, Norwegii i USA poprzez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" - podkreślił wiceprezes.

Czytaj także: Gaz z Rosji popłynie również do USA

Zaznaczył jednocześnie, że PGNiG nie planujemy importu gazu ziemnego z Rosji po 2022 r., czyli dacie zakończenia bieżącego długoterminowego kontraktu z Gazpromem. "Dla PGNiG bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem i oznacza zdywersyfikowane geograficznie dostawy gazu, po konkurencyjnych cenach, a dostawy z Gazpromu nie spełniają tych warunków" - podkreślił Woźniak.

PGNiG dostarcza gaz na Ukrainę poprzez bezpośredni interkonektor gazowy. Jak zaznaczył Woźniak, spółka jest w stanie dalej "wspierać ukraińską politykę dywersyfikacji energetycznej poprzez zwiększenie eksportu gazu ziemnego na tamtejszy rynek", jednak na przeszkodzie stoją ograniczenia infrastrukturalne. Interkonektor z Ukrainą ma techniczną przepustowość 4,4 mld m sześc. rocznie w kierunku Polski i około 1,5 mld m sześc. w kierunku Ukrainy.

"Niestety musimy czekać na powiększenie fizycznej przepustowości polsko-ukraińskiego interkonektora. Istniejąca przepustowość transgraniczna mogłaby być w każdej chwili wykorzystywana do dodatkowych usług takich jak wirtualny rewers. Taka opcja jest jednak cały czas blokowana przez Gazprom w taki sam sposób, jak w przypadku ukraińsko-słowackiego interkonektora - poprzez odmowę dostępu do kodów dostawców (shipper codes)" - zaznaczył Woźniak.

Budowę nowej rury, łączącej Polskę z Ukrainą i zdolnej przesyłać około 5 mld m sześc. gazu rocznie planuje polski operator przesyłowy Gaz-System. W najnowszym Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju na lata 2018-2027 inwestycja ta jest ujęta w perspektywie 2022 r., jednak przedstawiciele strony polskiej wielokrotnie wskazywali na rok 2020 r. jako termin uruchomienia tego połączenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG wyeksportowało na Ukrainę już ponad 1 mld m sześc. gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!