XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG zdąży rozdzielić handel od dystrybucji

PGNiG zdąży rozdzielić handel od dystrybucji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdąży do 1 lipca rozdzielić działalność handlową od technicznej dystrybucji gazu. Trudna procedura została zakończona, dla klientów powinna ona przejść niezauważalnie - zapewniają władze spółki.

29 czerwca w Warszawie, na konferencji grupy, jej rzecznik Tomasz Fill zapewnił "z całą odpowiedzialnością", że wymóg wynikający z implementacji prawa unijnego i nowelizacji polskiego prawa energetycznego, został spełniony. Od 1 lipca sprzedażą gazu dla odbiorców hurtowych i detalicznych będzie się zajmować biuro handlowe PGNiG, a dystrybucją - 6 regionalnych spółek gazownictwa.

Wydzielenie sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego było dla PGNiG kluczowym etapem rozdzielenia działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu.

Jak zapewnili przedstawiciele PGNiG proces wydzielenia odbędzie się dla klientów spółki "niezauważalnie". Odbiorcy indywidualni nadal będą załatwiać swoje sprawy w tym samym miejscu, nie zmienią się wzory faktur (z wyjątkiem nazwy dostawcy) ani numery kont bankowych, na które wpłaca się należności za gaz. Co najważniejsze, operacja rozdzielenia - jak zapewnia PGNiG - nie wpłynie na wysokość ceny gazu.

Nowe przepisy, które dotyczą również rynku energii elektrycznej, zostały wprowadzone po to, by zgodnie z zamysłem ich twórców, odbiorcy mogli sobie wybrać dowolnego dostawcę gazu. W konsekwencji ma to doprowadzić do konkurencji rynku.

Zdaniem Filla, konkurencji tej "szybko nie należy się spodziewać", bo gaz jaki otrzymują polscy odbiorcy jest tańszy niż gaz importowany. Jest to możliwe dlatego, że miesza się go z tańszym, pochodzącym z krajowego wydobycia. Gdyby więc miał pojawić się jakiś nowy gracz na rynku, to albo musiałby mieć dostęp do bardzo taniego gazu z importu albo posiadać gaz krajowy.

Dodatkowym utrudnieniem dla konkurentów PGNiG jest również wymóg posiadania odpowiednich powierzchni magazynowych gazu, te zaś znajdują się właśnie w rękach PGNiG, który nie ma zamiaru dzielić się nimi z konkurencją.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG zdąży rozdzielić handel od dystrybucji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!