Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG: zmiana jednostek nie oznacza wzrostu cen gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-06-2014 11:22
PGNiG: zmiana jednostek nie oznacza wzrostu cen gazu
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Od pierwszego sierpnia 2014 w miejsce dotychczas stosowanych jednostek objętości (m3), klienci będą otrzymywać rozliczenia w kWh. Nowe zasady rozliczeń nie wpłyną zasadniczo na wysokość opłat pobieranych od odbiorców z tytułu dostarczania paliwa gazowego.

Ceny paliw gazowych uległy przeliczeniu z wartości wyrażonych w m3, na wartości wyrażone w kWh według ciepła spalania przyjętego do ustalenia cen w jednostkach objętości. Z kolei stawki opłat abonamentowych pozostawione zostały na niezmienionym poziomie. Ewentualne zmiany płatności wynikać mogą z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej oraz zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń. Szacuje się, że nie powinny przekroczyć ±1 proc.
Po wprowadzeniu nowych zasad, odbiorcy, w tym gospodarstwa domowe, będą rozliczani za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość. Z punktu widzenia odbiorcy (w szczególności w gospodarstwie domowym), wyrażenie cen paliwa gazowego w jednostkach energii ułatwi ich porównywanie z cenami innych nośników energii. Pozwoli również wzmocnić w oczach odbiorców pozycję gazu jako atrakcyjnego kosztowo nośnika energii.

Szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m3) oraz w jednostkach energii (kWh) a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynniku konwersji) wskazywane będą na fakturze przesyłanej odbiorcy za każdy okres rozliczeniowy. Szczegółowe zasady prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii, w tym szczegółowe zasady przeliczania zużycia paliwa gazowego z m3 na kWh, zawarte są w Części B Taryfy.

Zmiana zasad rozliczeń nie wiąże się z wymianą urządzeń pomiarowych (gazomierzy) u odbiorców, rejestrujących pobór paliwa gazowego. Zmiana Taryfy zostanie wprowadzona do stosowania przez PGNiG SA od dnia 1 lipca 2014 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP