PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG zmodyfikowało swoją strategię

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
04-04-2016 18:50
PGNiG zmodyfikowało swoją strategię
Fot. mat. pras.

Rada nadzorcza gazowego potentata przyjęła zaktualizowaną strategię Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Spółka nie rezygnuje z akwizycji, chce zwiększać produkcję węglowodorów i nadal będzie wdrażała programy oszczędnościowe. Skupi się również na innych kierunkach.

Nowelizacja była konieczna ze względu na istotne wahania cen ropy naftowej na światowych rynkach. "W wyniku przeprowadzonych prac oraz weryfikacji dotychczasowych założeń, aktualizacja objęła aspekty związane ze zmianą założeń makroekonomicznych, rynkowych i operacyjnych oraz zmianę ambicji strategicznych. W efekcie nastąpiła modyfikacja istniejących inicjatyw strategicznych lub wprowadzono nowe" - czytamy w raporcie spółki.
Strategia po aktualizacji konsekwentnie obejmuje cztery  kluczowe dla spółki obszary biznesowe:

1. Utrzymanie wartości w obrocie (detalicznym i hurtowym);

2. Maksymalizacja przepływów z obszaru infrastruktury i wytwarzania;

3. Wzmocnienie i transformacja obszaru poszukiwania i wydobycia;

4. Zbudowanie fundamentów wzrostu w całym łańcuchu wartości.

W wyniku aktualizacji strategii liczba inicjatyw strategicznych, które będą realizowane w perspektywie roku 2022, wzrosła z 10 do 16. Ich wdrożenie powinno umożliwić wypracowanie w 2022 roku wyniku EBITDA na poziomie ok. 7,4 mld zł, a wzrost docelowej wartości EBITDA wynika głównie ze zwiększonych aspiracji w obszarach: infrastruktury sieciowej (dystrybucja gazu i ciepła), akwizycji zagranicznych w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie oraz Programu Poprawy Efektywności.

W okresie strategii nakłady inwestycyjne na rozwój organiczny i przejęcia zostały utrzymane na poziomie 40-50 mld zł. Zadłużenie netto do wyniku EBITDA powinno pozostać w 2022 roku na poziomie poniżej 2,0, przy utrzymaniu dotychczasowej polityki dywidendowej w perspektywie 2022 roku.

Spółka nadal chce opierać się na produkcji węglowodorów. "Wzrost aspiracji odnośnie poziomu wydobycia węglowodorów w kraju i za granicą do ok. 55-60 mln boe w 2022 roku oraz utrzymanie celu wydobycia w Polsce na poziomie ok. 33 mln boe rocznie to dowód na to, że segment Poszukiwanie i Wydobycie odgrywać będzie nadal kluczową rolę" - tłumaczy firma. GK PGNiG zainteresowana jest głównie złożami, które są w zaawansowanej fazie (tj. fazie produkcyjnej lub wydobywczej) czy też spółkami posiadającymi udziały w takich złożach.

W znowelizowanej strategii podkreślono, że trwają analizy dla nowych inwestycji dywersyfikacyjnych oraz oceny zasadności rozwoju działalności tradingu LNG na rynku międzynarodowym. To dowód na to, że trwają prace analityczne nad zapowiadanym połączeniem gazowym z Norwegią, a także, że dostrzega potencjał związany z rozwojem rynku LNG.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


37 544 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP