Piechociński: ws. memorandum gazowego menedżerowie postawili polityków w niejasnej sytuacji

Piechociński: ws. memorandum gazowego menedżerowie postawili polityków w niejasnej sytuacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odpowiedzi na pytanie czemu ws. memorandum gazowego menedżerowie spółek Skarbu Państwa postawili polityków w dwuznacznej sytuacji - oczekuje wicepremier, szef MG Janusz Piechociński (PSL) po raporcie szefa MSW. Wydaje się, że w tym obszarze popełniono istotne błędy - dodaje.

"Po raporcie ministra (spraw wewnętrznych) Bartłomieja Sienkiewicza spodziewam się przede wszystkim tego, dlaczego politycy zostali postawieni przez menedżerów spółek Skarbu Państwa w dwuznacznej sytuacji, bo wydaje się, że w tym obszarze - ja to oceniam w oparciu o moją wiedzę - zostały popełnione istotne błędy. W takich kwestiach, szczególnie w kapitale publicznym - kierowanym przez menedżerów powoływanych przez polityków - relacje, komunikacja powinna być profesjonalna" - powiedział Piechociński w piątek na inauguracji sezonu w Kopalni Soli "Wieliczka".

Zapewnił, że - jako minister gospodarki - zachował się w całej sprawie bardzo profesjonalnie. "Komisjom sejmowym, ale także do raportu przekażę wszelkie stosowne materiały i zobaczycie, jakie błędy i gdzie zostały popełnione. Na razie nie mówimy o personaliach, mówimy o relacjach na obszarze nadzoru menedżerskiego" - zaznaczył wicepremier.

Premier Donald Tusk poinformował, że specjalny raport - w którym mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum ws. Jamału II - ma trafić do wtorku na jego biurko. Jak dodał, zlecił napisanie raportu szefowi MSW Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Zapewnił, że dokument nie będzie miał charakteru tajnego i po zapoznaniu się z nim, przedstawi go również opinii publicznej. Czytaj więcej: Premier zleca raport ws. gazowego memorandum

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali w ubiegłym tygodniu, w czwartek w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. Czytaj więcej: Jest memorandum ws. Jamału. Gazociąg przebiegnie przez Polskę?

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła dziennikarzom, że memorandum nie dotyczy budowy inwestycji i nie ma w nim żadnych zobowiązań.

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Później minister skarbu Mikołaj Budzanowski oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy. Natomiast Piechociński powiedział, że polski rząd czeka na szczegóły rosyjskiej propozycji, które mają być znane za pół roku, a potem zajmie stanowisko zgodne z interesami i bezpieczeństwem Polski, również w kontekście członkostwa w UE.

PiS - w związku z informacją o podpisaniu między EuRoPol Gazem a Gazpromem memorandum - złożył we wtorek w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu; argumentował, że Mikołaj Budzanowski kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem funkcji. Koalicyjne PO i PSL uważają, że wniosek jest nieuzasadniony i bez sensu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: ws. memorandum gazowego menedżerowie postawili polityków w niejasnej sytuacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!