Pieniądze na Scanled dogadane

Pieniądze na Scanled dogadane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uzgodniona jest już strona finansowa budowy gazociągu Scanled, mającego transportować gaz z Morza Północnego do Wschodniej Norwegii, a następnie do Szwecji i Danii. Stamtąd kolejna wielka rura ma doprowadzić paliwo do Polski. Informacje o zakończeniu negocjacji na ten temat przyniosły przed weekendem media norweskie, powołując się na oficjalny komunikat norweskiego Ministerstwa Ropy i Energetyki.

Komunikat wskazuje, że ostateczne zamknięcie etapu negocjacyjnego nastąpiło po decyzji brytyjskiej spółki Ineos, która zdecydowała się zainwestować równowartość 223 mln euro w budowę odbiorczych instalacji gazowych w terenie Norwegii. Dzięki temu stało się realne i ekonomicznie opłacalne dalsze prowadzenie gazociągu w kierunku Szwecji i następnie Danii. Komunikat stwierdza też, że budowa gazociągu Scanled, biegnącego dnem morskim wzdłuż wybrzeży Norwegii i Szwecji, będzie mogła się rozpocząć w 2009 r., a w 2012 r. zostanie on oddany do użytku.

Po pełnym rozruchu gazociągiem będzie przesyłane, z norweskiego terminalu gazowego w Korstoe, 18-20 mln m sześciennych gazu dziennie. Jest to stosunkowo niewiele - jak przy okazji informują media - wobec obecnego norweskiego eksportu gazu do państw europejskich, wynoszącego 300 mln m sześciennych dziennie.

Koszt budowy gazociągu oblicza się na ok 840 mln euro. Przedsięwzięcie ma charakter czysto komercyjny i jest podejmowane przez międzynarodowe konsorcjum dziesięciu spółek energetycznych z Norwegii, Szwecji, Danii, Polski i Niemiec.

Komunikat norweskiego ministerstwa precyzuje rozkład udziałów własnościowych w projektowanym gazociągu: Skagerak Energi (Norwegia) 20 proc., E.On Ruhrgas (Niemcy) 15 proc., PGNiG (Polska) 15 proc., Energinet.dk (Dania) 10 proc., Hafslund (Norwegia) 10 proc., Oestfold Energi (Norwegia) 10 proc., Goeteborg Energi (Szwecja) 8 proc., Agder Energi (Norwegia) 5 proc., Swedgas (Szwecja) 5 proc., Preem Petroleum (Szwecja) 2 proc.

Kilka dni przed komunikatem norweskim komunikatem, Minister Gospodarki Piotr Woźniak mówił, że budowa gazociągu Skanled możliwa jest od 1 października 2009 r. Na polskie wybrzeże gaz miałby być transportowany nieistniejącym jeszcze gazociągiem Baltic Pipe, który PGNiG ma budować z duńską spółką Energinet.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!